Banknoty jak małe dzieła sztuki? Tak będą wyglądały nowe norweskie pieniądze

Tak będą wyglądały nowe norweskie pieniądze - projekty banknotów
Norges BankTak będą wyglądały nowe norweskie pieniądze - projekty banknotów

Norges Bank, czyli norweski bank centralny, zaprezentował nowe banknoty. Ich wygląd to efekt konkursu, którego motywem przewodnim było morze. Zdaniem banku nowe wzory łączą w sobie nowoczesność z tradycją.

Wiosną 2014 roku Norges Bank ogłosił konkurs na projekt nowych banknotów. Zwycięski wzór zostanie wykorzystany na banknotach, które wejdą do powszechnego obiegu w 2017 roku.

Tradycja i nowoczesność

Do finału konkursu weszło osiem projektów. Wybór był trudny, więc ostatecznie zdecydowano się na wyróżnienie dwóch prac, które zostaną połączone w jeden banknot. Jury stwierdziło, że spokojny motyw morski na awersie będzie doskonale komponował się z rozpikselowanym rewersem. "Nowe banknoty to połączenie tradycji i nowoczesności" - napisał bank na swojej stronie internetowej.

Niektóre projekty wzbudziły kontrowersje, wytykano np., że przypominają rozpikselowane obrazki. Jednak zdaniem norweskiego banku nowe wzory łączą w sobie nowoczesność z tradycją.

Tak będą wyglądały nowe norweskie banknoty:

Wymogi techniczne

Teraz Norges Bank przygotuje nowe wersje banknotów tak, aby zawierały niezbędne elementy bezpieczeństwa uniemożliwiające ich podrobienie. Dostosuje też projekty do wymogów technicznych, więc końcowe wzory będą się nieco różnić od tych, które wybrano w konkursie.

Poniżej pozostałe ciekawe projekty, które nie wygrały, ale znalazły się w finale konkursu.

Autor: msz//km / Źródło: tvn24bis.pl, gizmodo.com

Źródło zdjęcia głównego: norges-bank.no

Pozostałe wiadomości