Bankierzy muszą przysięgać na Boga. Chcą odzyskać zaufanie

Najnowsze

sxc.huBankierzy muszą złożyć przysięgę

"Przysięgam, że dołożę wszelkich starań, by zachować i zwiększyć zaufanie w branży usług finansowych. Tak mi dopomóż Bóg" - tak brzmi pierwsza w Europie przysięga dla członków zarządu holenderskich banków.

Jak pisze Bloomberg, to konsekwencja działań rządu, który stara się przywrócić zaufanie do sektora finansowego, którego przychody są czterokrotnie większe od krajowego budżetu.

Nowe reguły

90 tys. pracowników holenderskich banków musi przyjąć nowe zasady. Wszystko zacznie obowiązywać od połowy tego roku. - To stanie się nową zasadą etyczną - podkreśla szef stowarzyszenia banków Chris Buijink. Bankierzy, którzy nie będą przestrzegać nowych zasad, mogą znaleźć się na czarnej liście, zapłacić karę lub zostać zawieszeni. Nowe przepisy będą gotowe w ciągu kilku miesięcy a sankcje zaczną obowiązywać od początku 2015 roku. Bloomberg zwraca uwagę, że banki na całym świecie zmagają się z tym, jak przekonać społeczeństwo, że wyzbyły się nieetycznych zachowań, które przyczyniła się kryzysu finansowego w 2008 roku, który kosztował podatników setki miliardów dolarów.

Autor: mn/bgr / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu