Banki znów pożyczają na mieszkania. A te mogą zdrożeć

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESMieszkaniówka odbija się od dna

- Ceny mieszkań stabilizują się, a Polacy chętniej biorą kredyty mieszkaniowe - to główne wnioski z raportu opublikowanego w piątek przez Związek Banków Polskich. Zdaniem autorów badania, jeżeli nie przybędzie inwestycji mieszkaniowych, to ceny po kilku miesiącach spadków znów mogą pójść w górę.

W pierwszym kwartale wartość nowo podpisanych umów wyniosła ponad 7,5 mld zł, natomiast na koniec III kwartału było to już prawie 11 mld zł. Według prezesa Związku Banków Polskich Krzysztofa Pietraszkiewicza, do końca roku wartość nowych kredytów mieszkaniowych może wzrosnąć jeszcze o około miliard złotych.

- Myślę że około 190 tysięcy sztuk nowych kredytów na cele mieszkaniowe możemy podpisać w tym roku. To oznacza że jesteśmy gdzieś na poziomie 2006-2007 roku i to jest poziom, na który nas stać, i który jest poziomem bardzo bezpiecznym - powiedział Pietraszkiewicz w TVN CNBC Biznes.

Będzie drożej

Poza tym - jak zauważyli autorzy raportu - spadek cen mieszkań powoli wyhamowuje. Spadają jeszcze nieznacznie ceny w Warszawie, Krakowie i Łodzi; w Katowicach i Białymstoku utrzymują się, natomiast we Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu rosną. Autorzy podkreślają, że niepokojącym sygnałem może być za to zmniejszenie liczby nowych inwestycji. - Od trzech kwartałów więcej mieszkań się sprzedaje niż dochodzi nowych. To może doprowadzić do tego, że jeżeli nie pojawią się nowo uruchamiane, w tej chwili zamrożone inwestycje deweloperskie, to na przełomie roku 2010 i 2011 możemy powrócić do wzrostu cen - mówi wiceprezes Zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji Jacek Furga. Według niego, te podwyżki nie powinny osiągnąć takich rozmiarów, jak w latach 2006-2007.

Złoty rządzi

Z raportu wynika też, że Polacy najchętniej zaciągają kredyty w rodzimej walucie - kredyty w złotych stanowią 76,9 proc. wszystkich podpisywanych umów. Rośnie liczba kredytów w euro. Przerosła nawet najpopularniejsze w ostatnich latach zobowiązania we frankach szwajcarskich. W trzecim kwartale br. kredyty w euro stanowiły 11,45 proc. wszystkich udzielonych pożyczek mieszkaniowych, a w szwajcarskiej walucie - 11,3 proc.

Średnia wartość kredytu na zakup nieruchomości w III kwartale br. wynosiła 209 tys. zł, a w obcej walucie - 350 tys. zł. Polacy biorą kredyt średnio na 30 lat. W Polsce jest 1,356 mln kredytów mieszkaniowych na wartość 209,5 mld zł.

Źródło: PAP, TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES