Banki za mało odporne na stres

Najnowsze

Aktualizacja:
ArchiwumCzwarty co do wielkości amerykański bank potrzebuje 15 mld dol. nowego kapitału

Wells Fargo & Co., czwarty co do wielkości amerykański bank pod względem aktywów, potrzebuje około 15 miliardów dolarów nowego kapitału - wynika ze stress testów przeprowadzonych przez Fed w 19 największych instytucjach finansowych w USA. Poinformowała o tym agencję Bloomberg osoba znająca ich wyniki.

Wells Fargo otrzymał juz pomoc z kieszeni podatników w wysokości 25 miliardów dolarów w zeszłym roku. Oficjalne wyniki testów Fed ogłosi w czwartek.

Co to takiego stress-testy

Sterss testy polegają na tym, że bank ma obowiązek zrobić symulację, jak zmiany sytuacji makroekonomicznej wpłynęłyby na stan jego aktywów. Na przykład - przy założeniu, że bezrobocie wzrośnie o konkretną liczbę osób - bank ma dokonać szacunków, ilu jego kredytobiorców będzie newypłacalnych, a w związku z tym jakie rezerwy będzie musiał utworzyć oraz jak zwiększyć kapitał, żeby zachować wymagane przez nadzór wskaźniki adekwatności kapitałowej.

Fed chciał dowiedzieć się przede wszystkim, o ile trzeba zwiększyć kapitał banków, żeby pozostały one bezpieczne przy rozmaitych scenariuszach rozwoju sytuacji gospodarczej. Jak do tej pory oficjalnie wiadomo, że 10 z 19 badanych banków będzie wymagać podniesienia kapitału.

Skąd wziąć kapitał?

Nieoficjalnie wiadomo natomiast, że Bank of America musi podnieść kapitał o 34 miliardy dolarów. Pomyślnie natomiast stress testy przeszły JPMorgan Chase & Co., Goldman Sachs Group Inc. i Bank of New York Mellon Corp.

Po jutrzejszym ogłoszeniu wyników stress testów Fed będzie żądał od banków zarysowania strategii pozyskania wymaganego kapitału. Część banków chce pozostać w prywatnych rękach zamiast przechodzić pod kuratelę państwa. Te muszą do października zwrócić pieniądze, które dostały od rządu i pozyskać kapitał od prywatnych inwestorów.

Źródło: bloomberg.com

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum