Banki nie chcą nam płacić

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Na zbyt wiele ze strony banku nie licz...

Polskie banki coraz mniej płacą za ulokowane w nich pieniądze - oprocentowanie systematycznie idzie w dół. Ostatnio na obniżki zdecydowali się liderzy rynku - piszą analitycy Open Finance.

Jak wynika z ich obliczeń, w ciągu ostatniego miesiąca oprocentowanie lokat obniżyło jedenaście banków. Zmiany na swoją niekorzyść odczują klienci Allianz Banku, BZ WBK, Deutsche Banku, Eurobanku, Inteligo, Kredyt Banku, mBanku, Meritum Banku, Noble Banku, PKO BP i Toyota Banku.

Autorzy opracowania zauważają jednak, że kilka banków zafundowało swoim klientom jednak nieco lepsze oferty: Kredyt Bank i Bank Millennium wprowadziły lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek - czyli takie, które pozwalają uniknąć konieczności płacenia podatku Belki.

Przez ostatnie miesiące stawki obniżały głównie duże banki oferujące przeciętną wysokość oprocentowania. Instytucje, które miały najlepsze oferty, przez kilka miesięcy ich nie zmieniały i można było znaleźć lokaty przynoszące nawet 7 proc. w skali roku. Teraz jednak na tak wysokie stawki nie ma co liczyć.

Ile więc można zarobić na najlepszych lokatach? Najwyżej oprocentowaną lokatę na miesiąc analitycy Open Finace znaleźli w Volkswagen Banku direct, który płaci 4,35 proc., co po odjęciu 19-proc. podatku od zysków kapitałowych daje 3,52 proc. zysku.

Deponując pieniądze na kwartał można jednak zarobić więcej. Analitycy wskazują, że Getin Noble Bank za pośrednictwem serwisu lokaty.open.pl płaci 4,85 proc. To lokata z dzienną kapitalizacją, a więc odpowiada tradycyjnej lokacie o oprocentowaniu 5,99 proc. Na kolejnej pozycji plasują się antypodatkowe depozyty przynoszące tyle, co lokata na 5 proc. Taką ofertę znaleziono bezpośrednio w Getin Noble Banku oraz w Kredyt Banku i Millennium.

Źródło: Open Finance

Źródło zdjęcia głównego: TVN24