"Banki cieszą się jak karpie"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Podatek bankowy obowiązuje już w 6 państwach unijnych

Perspektywa wprowadzenia podatku bankowego już w tym roku niepokoi sektor bankowy. O takiej możliwości mówił minister finansów. Wiceprezes PKO BP Bartosz Drabikowski mówił w TVN CNBC, że nowe obciążenie to koszty, które banki już teraz będą musiały uwzględnić w swoich planach.

- Trudno, żeby karpie cieszyły się z nadchodzącego Bożego Narodzenia. Jesteśmy realistami, widzimy jaka jest sytuacja, widzimy w którym kierunku zmierzają prace i na forum unijnym i w niektórych państwach Unii Europejskiej, wiec zakładamy, że to jest rzeczywistość, przed którą też staniemy - powiedział Drabikowski.

- Najlepiej by było, gdyby reżym regulacyjny, w tym podatkowy, był zharmonizowany przynajmniej w krajach UE, żeby nie tworzyć nierównych warunków konkurencji dla banków operujących z różnych krajów, np. na zasadzie jednolitego paszportu - dodał.

Resort finansów sugerował, że środki z podatku bankowego nie zasilałyby budżetu, a specjalny fundusz, który mógłby być wykorzystywany w kryzysowych sytuacjach. Dotychczas sześć państw członkowskich Unii Europejskiej wdrożyło tego typu rozwiązania.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24