Banki centralne tną stopy

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPAEBC obnizył stopy zgodnie z oczekiwaniami o 50 pkt bazowych

Europejski Bank Centralny obniżył w czwartek stopy procentowe o 50 punktów bazowych do 3,25 proc. Wcześniej Bank Anglii obniżył stopy procentowe o 150 pkt bazowych, a równocześnie szwajcarski bank centralny obniżył benchmarkową stopę procentowa o 50 pkt bazowych. Wszystko po to, żeby kredyt dla gospodarki był tańszy, co złagodziłoby skutki globalnej recesji.

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi po obniżce 3,25 proc., stopa oprocentowania depozytów przyjmowanych przez EBC 2,75 proc., a stopa pożyczek udzielanych bankom komercyjnym 3,75 proc. Czwartkowa decyzja banku centralnego Eurolandu jest zgodna z prognozami analityków.

Obniżka stóp - druga w ciągu mniej niż miesiąca, jest zdaniem ekonomistów najbardziej agresywnym krokiem EBC w jego 10-letniej historii. Uważają, że bank centralny strefy euro dale obniżać będzie stopy, aż do 2,5 proc. do kwietnia przyszłego roku, jeśli gospodarka nadal będzie słabnąć, zgodnie z prognozami ogłoszonymi w tym tygodniu przez Komisję Europejska.

- Możliwość rozszerzenia się kryzysu wymaga silnego przeciwdziałania - powiedział Bloombergowi Michael Schubert, ekonomista w Commerzbank AG we Frankfurcie.

W Szwajcarii także 50 punktów

SNB obniżył przedział dla 3-miesięcznego LIBOR-u do przedziału 1,5-2,5 proc., co oznacza, że główna stopa wynosi 2 proc. Bank miał podjąć decyzję w sprawie stóp procentowych 11 grudnia. Wcześniej bank ciął stopy procentowe o 25 pkt bazowych 8 października.

SNB podał w czwartek, że w 2009 roku w Szwajcarii może być ujemny wzrost gospodarczy.

"Perspektywy dla globalnej gospodarki pogorszyły się bardziej niż oczekiwano, a to wpłynie na wzrost gospodarczy w Szwajcarii w następnych kilku kwartałach" - napisali bankowcy z SNB w komunikacie.

Wielka obniżka w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii główna stopa procentowa repo wynosi po obniżce 3,00 proc. Analitycy spodziewali się cięcia o 50 pkt bazowych, ale bank centralny zaskoczył ich tym agresywnym ruchem. To najniższy poziom stóp w Wielkiej Brytanii od 1955 roku.

Bank Anglii obniżył już stopy procentowe o 50 pkt bazowych 8 października, przyłączając się do akcji cięcia stóp podjętej przez Fed, Bank Kanady, EBC, Riksbank oraz banki centralne Chin i Szwajcarii.

Obniżka stóp procentwych nastąpiła także w Czechach. Tamtejszy Bank centralny zdecydował obciąć procentowe o 75 punktów bazowych. Główna stopa wynosi teraz 2,75 procent. Jest to najniższy poziom od czerwca 2007 roku.

Reakcja giełd

Na agresywny i niespodziewany ruch Banku Anglii giełdy zareagowały z optymizmem. WIG 20 wkrótce po 13.00 podniósł się z ponad czteroprocentowych spadków do niewiele przekraczających jeden procent. Jednak po decyzji EBC spadki natychmiast wróciły do 3-procentowego poziomu. Podobnie jak warszawska giełda na decyzje banków centralnych zareagowały także inne rynki europejskie.

Źródło: bloomberg.com

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA