Banki budzą mieszane emocje

Najnowsze

EPABank of America przegrał w karty (kredytowe) 10 miliardów dolarów

Nowe regulacje dotyczące kart kredytowych ciągną w dół wyniki Bank of America. Ten największy pod względem wartości aktywów bank w USA, po uwzględnieniu wydarzeń jednorazowych, stracił w trzecim kwartale 77 centów na akcję. Inny gigant, Goldman Sachs wypracował w trzecim kwartale i zysk, i przychody wyższe od prognoz rynku, ale słabo mu idą inwestycje.

Bank of America musiał dokonać odpisu na ponad 10 miliardów dolarów w związku ze zmianami wysokości opłat za używanie kart w bankomatach.

Bank już wcześniej sygnalizował, że nowe zasady mogą obniżyć jego przychody z kart debetowych o 80 procent. Gdyby nie 10-miliardowe odpisy, Bank of America zarobił w trzecim kwartale 27 centów na akcję. Odpisy na złe kredyty spadły rok do roku o około połowę - do ponad 5 miliardów dolarów.

"Pomożemy klientom przejść trudny okres"

Bank miał w III kwartale 7,3 mld dolarów straty netto wobec 1 miliarda straty rok wcześniej. Jego przychody wzrosły do 26,98 mld dolarów z 26,36 mld dolarów w III kwartale 2009 roku.

Prezes Bank of America Brian Moynihan powiedział, że spółka skupi się teraz na usługach depozytowych.

- Zdecydowaliśmy się na zmiany. Chcemy mniej skupiać się na sprzedaży, a bardziej na pogłębieniu relacji z klientami. Chcemy pomóc im przejść przez ten trudny okres. Nowe regulajce dotyczące kart płatniczych prowadzą do obniżenia opłat. Musimy więc ustalić w jaki sposób generować zyski dla naszych akcjonariuszy. Chcemy by działalność związana z prowadzeniem depozytów była ponownie rdzeniem naszej aktywności i przynosiła wysokie zyski - powiedział.

"Warunki dla biznesu wciąż trudne"

Zysk Goldman Sachs spadł do 1,9 miliarda dolarów z 3,19 miliarda rok wcześniej, ale to i tak o 40 proc. więcej od oczekiwań analityków.

Inwestorów rozczarowały jednak wyniki działu zajmującego się handlem obligacjami, surowcami i walutami. Przychody tego działu spadły rok do roku o 37 procent, podczas gdy przychody działu, który inwestuje w akcje, spadły o 33 procent.

Prezes banku powiedział przy okazji ogłaszania wyników, że warunki na wielu kluczowych dla banku rynkach wciąż są trudne.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: EPA