Bank Światowy: Polska zmienia się najbardziej

Najnowsze

Doing Business"Doing Business" - Polska radzi sobie lepiej, twierdzi BŚ

Polska dokonała w mijającym roku największych postępów w reformowaniu biznesu w kierunku uczynienia go bardziej przyjaznym - ocenił Bank Światowy w opublikowanym w poniedziałek raporcie. Jest w tej chwili na 55. miejscu na świecie w tej dziedzinie - o siedem pozycji wyżej niż rok wcześniej.

W dorocznym raporcie "Robienie biznesu""(Doing Business) opracowanym wspólnie przez Bank Światowy i podporządkowaną mu instytucję kredytową International Finance Corp., stwierdzono, że Polska m. in. ułatwiła formalności przy rejestrowaniu własności, uprościła przepisy podatkowe i regulujące zawieranie i egzekwowanie umów oraz przepisy upadłościowe.

Awans o siedem pozycji

W raporcie oceniono 185 krajów na całym świecie i uznano, że Polska w tak silnej konkurencji wypadła najlepiej. Podkreślono, że głównym motywem skłaniającym do dokonywania zmian w krajach Europy Wschodniej pozostaje chęć dorównania bardziej ustabilizowanym członkom UE.

Jeden z autorów raportu, Augusto Lopez-Claros z Banku Światowego przyznał, że "kraje takie jak Polska wciąż pozostają w tyle". "Chcą być w przyszłości członkami strefy euro lub być zdolne do konkurencji, a jednym z aspektów tego jest poprawa swoich instytucji i warunków dla biznesu" - dodał.

Reuters podkreśla, że Polska jest obecnie na 55. miejscu na liście krajów przyjaznych biznesowi w porównaniu z 62, które zajmowała w ub. roku. Byliśmy w ostatnich latach jednym z nielicznych jasnych punktów w Europie utrzymując zdecydowany wzrost mimo słabnięcia jego sąsiadów, choć prognozy na przyszły rok wskazują na spowolnienie tego wzrostu - zauważa brytyjska agencja.

Singapur to raj, Gruzja w górnej "10"

Trudności gospodarcze skłoniły także Grecję i Włochy do zmian w przepisach ułatwiających życie przedsiębiorcom - podkreślono w raporcie.

Za kraj najbardziej przyjazny biznesowi uznano, już siódmy rok z rzędu, Singapur. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Hong Kong, Nowa Zelandia, USA i Dania. Do pierwszej dziesiątki awansowały w tym roku Gruzja i Australia, spychając na dalsze miejsca Islandię i Irlandię.

Natomiast na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej po zamieszkach i niepokojach wywołanych przez Arabską Wiosnę, sytuacja w ocenie autorów raportu się pogorszyła.

Negatywnie oceniono też rozwój sytuacji dla biznesu w Wenezueli pod rządami lewicującego prezydenta Hugo Chaveza.

Autor: adso/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Doing Business