Bank Światowy podnosi prognozy dla globalnej gospodarki

Najnowsze

TVN24 BiSBank Światowy podnosi prognozy dla globalnej gospodarki

Bank Światowy podniósł prognozy dla globalnej gospodarki na najbliższe trzy lata. Według szacunków banku światowa gospodarka ma urosnąć w tym roku o 3,2 proc. Przed rokiem wskaźnik ten wynosił 2,5 proc.

Zdaniem Banku Światowego przyśpieszenie pojawi się w największych gospodarkach. Najbardziej sytuacja poprawi się w Stanach Zjednoczonych. Instytucja podniosła swoje prognozy tłumacząc, że światowa gospodarka przekroczyła punkt zwrotny, po którym wysokorozwinięte kraje staną się silnikiem napędowym rozwoju, bo skończyła się już w nich polityka zaciskania pasa.

Pozytywne prognozy

Według analizy Banku Światowego gospodarka rozwinie się w 2014 roku o 3,2 procent. To więcej niż instytucja prognozowała w czerwcu, kiedy to wskaźnik szacowano na 3 proc. Przed rokiem światowa gospodarka powiększyła się o 2,4 proc. Za cześć wzrostów odpowiada poprawa sytuacji ekonomicznej w Strefie Euro oraz Stanach Zjednoczonych. Bank w prognozie dla najbogatszych państw świata podniósł prognozę z 2 do 2,2 proc. - To wzmocnienie znaczenia krajów o wysokich dochodach oznacza zmianę z ostatnich lat, kiedy to kraje kraje rozwijające ciągnęły światową gospodarkę do przodu - czytamy w raporcie.

Gorzej w krajach rozwijających się

Prognozy banku będą zależne od decyzji FED. Instytucja obniżyła ostatnio skalę skupu aktywów z 85 mld dolarów do poziomu 75 mld dolarów miesięcznie - QE3. Rezerwa Federalna dąży do wycofania się z luźnej polityki monetarnej, która pomaga tamtejszej gospodarce wyjść z recesji. - Do tej pory stopniowe wycofanie z poluzowania ilościowego w USA szło gładko - ocenia Andrew Burns, jeden z autorów raportu. - Jeśli stopy procentowe rosną zbyt szybko, kapitał płynący do krajów rozwijających się może spaść nawet o 50 procent w kilka miesięcy. Może to wywołać kryzys niektórych słabszych gospodarek - dodaje Burns.

Spadki w Chinach i Brazylii

Bank Światowy zmniejszył też prognozę dla rynków rozwijających się. Według danych z najnowszego raportu wskaźnik ten wyniesie w 2014 roku 5,3 proc., a nie jak wcześniej prognozowano 5,6 proc. Spadła też prognoza dla Chin z 8 proc. do 7,7 proc. Gorszy wynik - zdaniem Banku Światowego - osiągnie też Brazylia. Jej wzrost ma wynieść 2,4 proc. Wcześniej bank prognozował 4 proc. wzrost. - Wolniejszy wzrost nie jest powodem do niepokoju. Spowolnienie odzwierciedla cykliczność wzrostów i spadków na rynku - czytamy w raporcie.

Autor: msz//gry / Źródło: Bloomberg