Bank, który wstrząsnął Wall Street

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Zysk banku Goldman Sachs spadł o 82 proc. Wall Street zadrżała

Gigant bankowy z Wall Street Goldman Sachs rozczarował rynek. Amerykański bank zarobił w drugim kwartale 78 centów na akcję, gdy rynek oczekiwał 1,99 dolara zysku. Przychody także spadły i były niższe od oczekiwań analityków.

Przychody banku sięgnęły 8,84 miliarda dolarów i były o ponad 5 miliardów niższe niż rok wcześniej. Rynek oczekiwał 8,94 mld dolarów. Zysk netto spadł do 613 mln dolarów czyli 78 centów na akcję z 3,44 miliarda dolarów, czyli 4,93 dolara na akcję rok wcześniej. Rynek oczekiwał zysku w II kwartale 1,99 dolara na akcję.

Prezes Goldmana napisał w oświadczeniu, że otoczenie rynkowe w drugim kwartale stało się trudniejsze niż w pierwszym, a aktywność wśród klientów banku spadła. Po publikacji wyników euro osłabiło się wobec dolara - bo inwestorzy uciekają od ryzyka i lokują kapitał w dolarze jako bezpiecznej walucie. Kontrakty terminowe na indeksy w USA gwałtownie pogłębiły spadki.

Po otwarciu notowań na Wall Street Dow Jones Industrial Average spadł na otwarciu o 1,44 proc. do 10.008,21 pkt. Indeksy głównych giełd europejskich także spadły poniżej poniedziałkowego zamknięcia.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24