Bank Centralny: to jeszcze nie recesja

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESPrezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-ClaudeTrichet

Rada Europejskiego Banku Centralnego zdecydowała się pozostawić podstawowe stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Zgodnie z decyzją banku stopa procentowa wynosi wciąż 4,25 proc.

- Naszym podstawowym celem jest stały wzrost gospodarczy w strefie euro - powiedział prezes Banku Centralnego Jean-Claude Trichet w związku z decyzją. Zapowiedział dalszy wzrost inwestycji w strefie euro, lecz już nie z taką siłą.

Ceny są nienormalne

- Zdecydowaliśmy pozostawić stopę procentową na niezmienionym poziomie, bo w strefie euro nie występują poważne stany nierównowagi. Niepokojący poziom inflacji wynika z nienormalnych cen surowców i żywności na całym świecie - uzasadniał prezes Trichet na konferencji prasowej.

Dodał, że wzrost PKB w Europie jest ostatnio znacząco słabszy. Przyczyniają się do tego wysokie i zmienne ceny ropy naftowej i żywności.

Ryzyko recesji jest w obecnej chwili trudne do określenia: - Z prognozami musimy poczekać do września - powiedział Trichet.

Czwartkowa decyzja banku centralnego jest zgodna z oczekiwaniami analityków. - Fundamenty gospodarcze strefy euro są stabilne - powiedział Trichet. Prezes obawia się jednak spirali płacowo - cenowej w Europie i zaapelował o odpowiedzialne zachowania pracodawców.

Na poprzednim posiedzeniu Europejski Bank Centralny podwyższył stopy procentowe o 25 pkt. bazowych.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES