Bank Anglii wprowadzi plastikowe pieniądze

Najnowsze

bankofengland.co.ukNa pierwszy ogień zmian poszły pięcio- i dziesięciofuntówki

Niektóre brytyjskie banknoty od 2016 roku będą plastikowe. Tworzywo sztuczne zastąpi tradycyjne, papierowe pieniądze. Na popularnym nominale pięciofuntówki pojawi się sir Winston Churchill. Zmiany pozwolą zaoszczędzić około 100 mln funtów.

Wprowadzenie plastikowych (wykonanych na bazie polimerów) banknotów będzie oznaczało początek końca 320 letniej historii papierowego funta szterlinga. Rewolucyjne zmiany wprowadza Mark Carney, nowy prezes Banku Anglii, który jest Kanadyjczykiem i podobne rozwiązanie zastosował w swoim rodzinnym kraju. Po konsultacjach społecznych ustalono, że nowe banknoty pojawiać się będą stopniowo przez najbliższe lata.

- Jakość banknotów polimerowych jest wyższa. Są bezpieczniejsze oraz tańsze dla podatników i środowiska - ocenia Mark Carney.

W czasie konsultacji społecznych o opinię na temat plastikowej formy banknotów spytano blisko 13 tys. Brytyjczyków. Zdecydowana większość (87 proc.) opowiedziało się za zmianami. Tylko 6 proc. było przeciw, a 7 proc. nie miało zdania.

Wodoodporne i tanie

Plastikowe banknoty będą wyposażone w przeźroczyste okienko oraz wiele nowoczesnych zabezpieczeń, dzięki którym będą zdecydowanie trudniejsze do podrobienia. Nowe pieniądze będą też cieńsze, lżejsze od obecnych i wodoodporne. Ważne jest również to, że będą trwalsze. Plastikowe banknoty mogą wytrzymać blisko trzy razy dłużej niż papierowe. Ich trwałość zrekompensuje wyższe koszty produkcji i pozwoli zaoszczędzić około 100 mln funtów.

Co ciekawe, wyprodukowane z polimeru banknoty mają być też bezpieczniejsze dla zdrowia. Sztuczny materiał będzie odporny na zabrudzenia i wchłanianie wilgoci, dzięki czemu pieniądze będą czystsze i bardziej higieniczne. Badania laboratoryjne wykazały, że plastikowe banknoty zaczynają się kruszyć i topić dopiero w temperaturze 120 stopni Celsjusza.

Zmiana warty

Wraz ze zmianą formy na banknotach pojawią się wizerunki postaci, ważnych dla historii kraju. Na pięciofuntówce zobaczymy sir Winstona Churchilla, a rok później na nominale 10 funtowym zagości pisarka Jane Austen. Plastikowe pieniądze obowiązują już m.in. w Kanadzie, Australii, Tajlandii, Malezji i Nowej Zelandii.

Autor: msz/klim/ / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: bankofengland.co.uk