Bananowa wojna ma się ku końcowi

Najnowsze

sxc.huJest szansa na tańsze banany

Jest szansa na zakończenie najdłuższego sporu w historii Światowej Organizacji Handlu. "Jeszcze w tym tygodniu Unia Europejska i Ameryka Łacińska mają podpisać trwającą od 1993 roku wojnę bananową" - donosi "Financial Times".

Według dziennika w wyniku ugody Unia miałaby obniżyć cła na banany z obecnych 176 euro do 114 euro za tonę. W wyniku tego ceny bananów w unijnych sklepach powinny pójść w dół.

Wojnę, która rozpoczęła się 16 lat temu, wywołało zastosowanie przez Unię preferencyjnej polityki wobec byłych brytyjskich i francuskich kolonii w Afryce i na Karaibach. Eksporterzy bananów z Ameryki Łacińskiej, m. in. Ekwadoru i Hondurasu, złożyli w związku z tym skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO). W sporze po stronie Ameryki Łacińskiej uczestniczą też Stany Zjednoczone, gdzie zarejestrowani są tacy producenci bananów jak Chiquita i Dole.

W trakcie trwania sporu WTO wielokrotnie opowiadała się po stronie firm z Ameryki Łacińskiej, uznając, że polityka Brukseli dyskryminuje je na rynku.

Źródło: Financial Times

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu