Bałtycki tygrys odzyskuje formę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Estonia od 1 stycznia 2011 roku będzie w strefie euro

Poprawia się sytuacja gospodarcza Estonii. Minister finansów tego kraju podniósł prognozy wzrostu PKB na bieżący rok z jednego do dwóch procent. Tallin obniżył jednocześnie prognozę wzrostu na przyszły rok do 3,6 proc. z 4 proc.

W II kwartale PKB Estonii wzrósł o 3,5 procent rok do roku - był to pierwszy wzrost od ponad dwóch lat. W 2009 roku PKB odnotował tam bezprecedensowy 15-procentowy spadek.

Gospodarka kraju rozwija się coraz szybciej dzięki rosnącym zamówieniom eksportowym. Głównym motorem wzrostów są zakłady Erricssona produkujące infrastrukturę sieci telefonii komórkowej oraz fabryka turbin wiatrowych ABB.

Estonia przygotowuje się do wejścia do strefy euro. Wspólna waluta będzie tam obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku. Deficyt budżetu i dług publiczny z powodzeniem mieszczą się w granicach dopuszczalnych przy ocenie konwergencji. W 2009 roku deficyt budżetu wyniósł 1,7 proc. PKB, a średnia stopa inflacji w okresie 12 miesięcy do marca 2010 roku wyniosła minus 0,7 proc., czyli znacznie poniżej wartości referencyjnej wynoszącej 1,0 proc.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24