Balcerowicz: pieniądz za mało kosztuje

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Balcerowicz: za to, że ceny szybko rosną, odpowiadzialna jest obecna RPP

Rada Polityki Pieniężnej powinna pójść śladem Banku Rezerw Australii - który podniósł stopy procentowe - sugeruje w rozmowie z reporterem TVN CNBC Biznes profesor Leszek Balcerowicz. Były prezes NBP krytykuje dotychczasowe luzowanie polityki pieniężnej w Polsce.

Zdaniem byłego prezesa NBP, rada powinna tłumaczyć się z obniżenia stóp do poziomu 3,5 proc., skoro inflacja utrzymuje się znacznie powyżej celu. Przypomnijmy, że w sierpniu ceny były o 3,7 proc. wyższe niż rok wcześniej.

- Od ponad dwóch lat inflacja w Polsce jest grubo powyżej celu, przypomnę, że cel to jest 2,5 proc., i to mimo spowolnienia gospodarczego. W innych krajach owszem obniżano stopy procentowe, ale jednocześnie spadała inflacja - u nas nie. Uważam, że ci członkowie RPP, którzy podejmowali decyzje o obniżkach stóp procentowych w przeszłości, mają tutaj opinii publicznej dużo do wyjaśnienia - powiedział TVN CNBC Biznes Leszek Balcerowicz.

RPP obniżyła stopy procentowe do 3,5 proc. od 25 czerwca z 3,75 proc. pomimo inflacji utrzymującej się powyżej górnej granicy celu inflacyjnego.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24