Balcerowicz: Bez reform Polska przestanie doganiać bogaty Zachód

Najnowsze

TVN24Profesor Balcerowicz ocenił możliwości wejścia Polski do strefy euro

- Jeżeli nie zrobimy całej serii reform, to szybkość gospodarczego rozwoju będzie spadać i Polska przestanie doganiać bogaty Zachód - prognozował w "Faktach po Faktach" profesor Leszek Balcerowicz. Ekonomista przekonywał również, że przy obecnym tempie reform nie jest możliwe, aby Polska weszła do strefy euro.

- Po pierwsze, my przy tym stopniu zreformowania naszej gospodarki nie jesteśmy w stanie wejść do strefy euro, a po drugie gdyby to się udało, to byłoby niebezpieczne - przekonywał były minister finansów. Prof. Balcerowicz przestrzegał również przed sytuacją, w której przedwczesne wejście Polski do strefy euro może zakończyć się porażką. - Grecy dostawali dużo pieniędzy z Unii i przy złej polityce gospodarczej dorobili się katastrofy - przypomniał ekonomista.

Jak podkreślał, "żeby odnieść sukces, trzeba zrobić więcej niż formalne kryteria". Prof. Balcerowicz dodał także, kluczem do tego powinno być wprowadzenie niezbędnych reform. - Jeśli tempo reform będzie wolne, to więcej ludzi, będzie wyjeżdżać i nasze wejście do euro się opóźni - prognozował ekonomista. - Jeżeli nie zrobimy całej serii reform, to szybkość gospodarczego rozwoju będzie spadać i Polska przestanie doganiać bogaty Zachód - dodał. Profesor przekonywał również, że jak dotąd, "przy tym stopniu zreformowania naszej gospodarki nie jesteśmy w stanie wejść do strefy euro."

Polska dołączy do krajów sukcesu?

- Sensowna dyskusja o strefie euro, to dyskusja o tym, co trzeba we własnym interesie w Polsce zrobić, nawet gdyby euro nie było - ocenił Balcerowicz. Przytoczył także argument, że obecnie w strefie euro są kraje, które radzą sobie bardzo dobrze, jak i te które mają wiele problemów. - Pytanie, do jakich grupy, gdybyśmy weszli do strefy euro, Polska się przyłączy - mówił.

Leszek Balcerowicz podkreślał również, że według niego tylko reformy są w stanie krajom dotkniętym problemami gospodarczymi pomóc wyjść z kryzysu. - Kraje, które miały złą politykę gospodarczą podejmują istotne reformy i jeśli utrzymają się na tej drodze, to z kryzysu wyjdą - podsumował polityk.

Autor: abs//gak / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24