Azoty wchodzą do Azji. Na początek współpraca z Malezją

Najnowsze

materiały prasowe Grupa AzotyGrupa Azoty dogadała się z malezyjską spółką. Będą wytwarzać mocznik

Dziś malezyjska spółka Petronas Chemical Group Berhad podpisała umowę z Grupą Azoty Puławy, w ramach której obie firmy będą współpracowały w zakresie wytwarzania mocznika wykorzystywanego do redukcji spalin w samochodach czy w elektrowniach. Polska firma dostarczy know-how.

Mocznik i inne produkty oparte na amoniaku będą wytwarzane w w Sipitang Oil & Gas Industrial Park (SOGIP) w stanie Sabah, w Malezji.

Wspólne projekty

"Na podstawie porozumienia strony mają opracować wstępne stadium wykonalności projektu. W celu określenia możliwości realizacji wspólnego przedsięwzięcia strony przeprowadzą wstępne analizy dot. aspektów technicznych, ekonomicznych, logistycznych, zaopatrzenia surowcowego i infrastruktury. Wspólne porozumienie jest początkiem współpracy pomiędzy spółkami na rzecz rozwoju przemysłu azjatyckiego" - czytamy w komunikacie spółki. Zdaniem prezesa polskiej spółki Grupa Azoty Puławy posiada wyjątkowe kompetencje w zakresie produkcji i przetwarzania mocznika. - Nasza strategia biznesowa zakłada dostarczanie wysokiej jakości produktów na bazie mocznika, takich jak melamina i roztwory mocznika wykorzystywane do redukcji spalin w samochodach czy w elektrowniach - wyjaśnia prezes Puław, Marian Rybak. Natomiast Petronas poszukuje partnerów, którzy chcieliby z nami współpracować w zakresie dostarczania innowacyjnych rozwiązań klientom. - Dlatego cieszymy się, że będziemy pracować razem z Puławami i SOGDC - powiedział prezes PCG, Sazali Hamzah.

Już wcześniej Azoty próbowały wejść do Azji - prowadzaiły rozmowy z Chinami a później z Indiami w sprawie lokalizacji tam fabryki kaprolaktamu.

Po co mocznik?

Mocznik jest otrzymywany z bezwodnego amoniaku i dwutlenku węgla. Największe ilości tego produktu wykorzystywane są w przemyśle rolniczym jako dodatki do pasz zwierzęcych oraz sztuczne nawozy. To kolejny krok na globalnym rynku Azotów. Grupa inwestuje też w Senegalu - w zeszłym roku Zakłady Chemiczne "Police" chciały sprowadzić z tego państwa 100 tys. ton, a w obecnym 400 tys. ton fosforytów. Spółka cześć swoich nawozów sprzedaje do Brazylii. W ramach umowy z Comexport Companhia de Comércio Extererior av. Naçoes Unidas firma w ciągu trzech lat sprzeda na ten rynek nawozy za 125,5 mln złotych.

Grupa Azoty jest największym w Polsce oraz jednym z największych producentów nawozów wieloskładnikowych i azotowych w Europie. Zajmuje piąte miejsce w gronie europejskich producentów poliamidów, a w Polsce jest jedynym producentem poliacetalu (POM), alkoholi OXO oraz bieli tytanowej.

Głównym kierunkiem eksportowym są kraje Unii Europejskiej, ważnym regionem jest również Azja, gdzie grupa sprzedaje przede wszystkim alkohole OXO, poliamidy 6, kaprolaktam i mocznik, a także Ameryka Południowa, gdzie trafiają nawozy mineralne oraz produkty OXO.

Autor: msz//km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe Grupa Azoty