Awaryjne lądowanie na plaży. Posłuchaj nagrania z wieży kontroli lotów

Najnowsze

TVN24 BiSAwaryjne lądowanie na plaży. Nagranie z wieży kontroli lotu

Kontrola ruchu lotniczego ujawniła nagranie rozmowy radiowej pomiędzy kontrolerką a pilotem, która miała miejsce na chwilę przed zdarzeniem. Do wypadku doszło w środę. Z powodu awarii silnika awionetka musiała lądować na jednej z portugalskich plaż.

Pilot awionetki zawiadomił wieżę kontroli lotów, ze będzie musiał lądować awaryjnie. Powodem lądowania na plaży, jak wynika z nagrania, była awaria silnika.

Kontrolerka, która odebrała informacje, próbowała ustalić innych pilotów w pobliżu zdarzenia. To oni przekazali wieży informację o rannych osobach.

Kontrolerka powiadomiła odpowiednie służby. Wieża próbowała ustalić też, czy ranni to osoby trzecie czy załoga lekkiego samolotu.

Z nagrań wynika, że po odebraniu zgłoszenia o awaryjnym lądowaniu, kontrolerzy stracili łączność z pilotem awionetki.

Lądowanie na plaży

Do wypadku doszło na plaży Sao Joao de Caparica niedaleko miejscowości Almada, 30 km od Lizbony w ubiegłym tygodniu.

Turyści opalali się, kiedy w pewnym momencie ujrzeli nadlatujący samolot. Maszyna zaczęła przechylać się w stronę plaży, powodując panikę. Według doniesień, na widok nadlatującego nisko samolotu przerażeni ludzie uciekali do wody. Na plaży wybuchła panika. Czytaj więcej o środowym wypadku

Wśród ofiar śmiertelnych był 56-letni mężczyzna oraz 8-letnią dziewczynka.

Świadkowie cytowani przez portugalskie media donoszą, że samolot przeleciał tuż nad nogami 56-letniego mężczyzny, który w chwili wypadku opalał się na ręczniku.

Ze zdjęć pokazanych w telewizji wynika, że samolot miał też uszkodzone lewe skrzydło. Policja otoczyła kordonem miejsce zdarzenia i zabrała stamtąd na przesłuchanie dwie osoby lecące maszyną. Z wypadku wyszły bez szwanku.

Autor: ps/gry / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS