Autostrady kuszą MOP-y

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Stacja benzynowa przy nowo powstającej autostradzie to złoty interes

Największe koncerny paliwowe złożyły oferty budowy swoich stacji przy autostradach A2 i A4. Jednocześnie w ramach konsorcjum z firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej budują restauracje i motele tworząc tzw. miejsca obsługi podróżnych - czytamy w "Parkiecie".

Siedem konsorcjów stara się o możliwość budowy i prowadzenia MOP-ów przy trasach A2 i A4. Łącznie przy trasie A2 na odcinku od Konina do Strykowa mają powstać cztery MOP-y, a przy A4, między Katowicami i Wrocławiem - 10. Wszystkie stacje benzynowe powinny być gotowe do użytku już w połowie 2008 roku.

Liderami konsorcjów ubiegających się o wydzierżawienie gruntów pod budowę jest sześć koncernów paliwowych: polskie Orlen i Lotos, rosyjski Łukoil, brytyjski BP, brytyjsko-holenderski Shell i norweski Statolil oraz włoska sieć gastronomiczna Autogrill. Zgodnie z wymogami przetargu organizowanego przez Generalna Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, każde konsorcjum musi wykazać się odpowiednim doświadczeniem zarówno w dziedzinie handlu detalicznego paliwami (m.in. posiadać minimum 20 stacji), jak i w gastronomii oraz hotelarstwie. Dlatego też w ich skład wchodzą po trzy podmioty, z których każdy specjalizuję się w innej dziedzinie. Dokładny skład poszczególnych konsorcjów będzie znany za około trzy tygodnie.

Możliwe jest, że większości z potencjalnych kandydatów coś się dostanie, bo zgodnie z wymogami przetargu żadne z konsorcjów nie może zyskać zgody na więcej niż jeden MOP przy danej autostradzie.

Źródło: Parkiet

Źródło zdjęcia głównego: TVN24