Autostrady będą droższe

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huNiemieckie autostrady - dobre, ale kosztowne

Z Nowym Rokiem podrożeją opłaty za autostrady w Niemczech. Druga izba niemieckiego parlamentu, Bundesrat, własnie zatwierdziła zarządzenie wydane przez ministra komunikacji Wolfganga Tiefensee. Podwyżka będzie znaczna.

Podwyżki dotkną także polskich kierowców ciężarówek. Przejazd takim samochodem po niemieckich autostradach będzie kosztował od 14 do 29 eurocentów za kilometr. To od 50 do 100 procent więcej niż dotychczas.

Do tej pory, ciężarówki o ciężarze właściwym do 12 ton, w zależności od liczby osi i emisji spalin, płaciły za przejechanie jednego kilometra od 10 do 15,5 eurocenta.

Wpływy z tytułu opłat za autostrady w większości mają być przeznaczone na utrzymanie i rozbudowę sieci dróg.

Podwyżka opłat dla niewielkich ciężarówek, których najwięcej jeździ po niemieckich drogach, będzie najbardziej umiarkowana i wyniesie o dwa centy mniej niż postulował to niemiecki minister finansów. W ten sposób politycy zasiadający w Bundesracie chcą zminimalizować dodatkowe obciążenia dla firm średniej wielkości.

W Niemczech coraz liczniejsze są głosy nawołujące do wprowadzenia opłat za przejazd autostradami także dla samochodów osobowych.

Źródło: Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu