Autostradę zbuduje żona ministra

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Autostrada A1 z Gadańska do południowej granicy Polski miała być gotowa w 2012 roku

Odcinek autostrady A1 zaprojektuje spółka, w której wspólniczką jest żona ministra skarbu Aleksandra Grada. Państwowa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad tłumaczy, że nie miała wyjścia i musiała bez przetargu zlecić projekt budowy fragmentu autostrady tej właśnie firmie.

Chodzi o kontrakt na 7,5 mln zł. GDDKiA tłumaczy, że projekt na budowę sprzed kilku lat temu musiał zostać zmieniony, bo zmienił się wykonawca.

Sprawa wygląda tak, że konsorcjum z udziałem firmy MGGP wykonywało już projekt A1 w 2004 roku. Ówczesna umowa pozostawiała mu prawa autorskie do tego projektu. Potem zmienił się wykonawca i potrzebny był nowy projekt. GDDKiA zleciła więc wykonanie ponownego projektu tej samej firmie, bowiem tłumaczy, że było to w tej sytuacji najtańszą opcją.

- W 2004 roku została podpisana umowa, która nie była w pełni korzystna dla GDDKiA. Ta nowa umowa jest już zdecydowanie korzystniejsza, ponieważ przejmujemy wszystkie prawa autorskie tego projektu. Trudno nam teraz komentować decyzję poprzednich władz GDDKiA. Dzisiaj z naszej perspektywy, obecnego kierownictwa GDDKiA oceniamy, że tamten zapis dotyczący praw autorskich, nie był korzystny - mówi TVN CNBC Biznes rzecznik prasowy dyrekcji Marcin Hadaj.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24