Autostrada A2 do rozbiórki?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Jeśli wyniki analiz A2 się potwierdzą, będzie to pierwszy przypadek rozebrania autostrady w Polsce

Na 20 kilometrach autostrady A2 między Nowym Tomyślem a Komornikami, oddanej do użytku zaledwie 4 lata temu, pojawiły się głębokie pęknięcia. Powód? Jak wynika z analizy przekazanej GDDKiA, do której dotarło RMF FM, wadliwie ułożono wszystkie warstwy pod asfaltem.

Naprawa może wymagać rozbiórki i wybudowania trasy od nowa. Czy rzeczywiście autostrada A2 zostanie rozebrana, będzie wiadomo za miesiąc, po dwóch kolejnych analizach. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamówiła je kilka dni temu w swoim laboratorium w Poznaniu oraz w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów. Jeśli potwierdzą się wyniki pierwszego badania, może się okazać, że jedynym sposobem na należytą naprawę jest rozebranie 22-kilometrowego odcinka autostrady i wybudowanie go od nowa.

Źle ułożone warstwy

Problem polega na tym, że podczas budowy firma, która wykonywała prace dla Autostrady Wielkopolskiej, mogła źle ułożyć wszystkie warstwy i teraz pęka cała trasa, łącznie z asfaltem. Z pisma, do którego dotarł reporter RMF FM, wynika, że Dyrekcja nie zgodzi się na propozycję Autostrady Wielkopolskiej, czyli załatania dziur nowym asfaltem.

Źródło: RMF FM, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24