Auta "z kratką" podzielą rząd? Wicepremier za pełnym odliczeniem VAT, ministerstwo finansów przeciw

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatWracają auta "z kratką"

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński proponuje wprowadzenie pełnego odliczenia podatku VAT od samochodów osobowych, które wykorzystywane są w prowadzeniu działalności gospodarczej - poinformowało w piątek Ministerstwo Gospodarki. Propozycja Piechocińskiego jest sprzeczna z pomysłami dotyczącymi ograniczenia odliczeń przygotowanymi przez resort finansów.

Od 1 stycznia 2014 r. można odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych "z kratką", które uzyskają homologację samochodu ciężarowego.

Ministerstwo Finansów chce jednak jak najszybciej zmienić te zasady i przygotowało projekt zmian w prawie, zgodnie z którymi firma będzie mogła odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków (np. zakupu paliw do napędu, czy też innych wydatków eksploatacyjnych) dotyczących pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Będzie to dotyczyło samochodów wykorzystywanych zarówno do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych.

Wicepremier sceptyczny

Jak poinformowało Ministerstwo Gospodarki, wicepremier Janusz Piechociński "jest sceptyczny" wobec tych propozycji. - Rolą administracji jest tworzenie możliwie najlepszych warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Zależy nam na poprawie sytuacji w polskim przemyśle motoryzacyjnym - powiedział cytowany w piątkowym komunikacie resortu Piechociński. Minister gospodarki proponuje więc wprowadzenie pełnego odliczenia podatku VAT od samochodów osobowych, które wykorzystywane są w prowadzeniu działalności gospodarczej. Miałoby ono obejmować koszty zakupu i eksploatacji pojazdów. Postuluje także ustanowienie ryczałtu na użytkowanie samochodów firmowych do celów prywatnych. Uwagi ministra gospodarki do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług zostały w piątek przekazane do Ministerstwa Finansów.

Autor: mn//tka/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24