Australijskie stopy znów do góry

Najnowsze

Aktualizacja:

Australijski Bank Centralny po raz drogi podniósł swe stopy procentowe. Australia była pierwszą spośród najbardziej rozwiniętych gospodarek świata, która podniosła stopy, jest tez pierwsza, która robi to powtórnie.

Główna stopa procentowa w Australii została podniesiona o 25 punktów bazowych i wynosi obecnie 3,5 procent. Decyzja banku centralnego była zgodna z oczekiwaniami analityków.

Pierwsza podwyżka stóp procentowych banku centralnego została dokonana przed miesiącem - z z najniższego od 49 lat poziomu 3,0 do 3,25 procent.

Prezes australijskiego banku centralnego, Glenn Stevens stwierdził, że inflacja - w przeciwieństwie do wcześniejszych prognoz - powinna ustabilizować się w najbliższym czasie.

Według analityków oznacza to, ze nie należy spodziewać się kolejnej podwyżki stóp w w grudniu. Niewykluczone jednak, że bank podejmie taką decyzję dopiero na kolejnym posiedzeniu, zaplanowanym na luty.

Australia jest jednym z nielicznych krajów rozwiniętych, który uniknął recesji. Rozwój gospodarczy na antypodach podtrzymał popyt na surowce z Chin, pakiet stymulacyjny i dobra kondycja tamtejszych banków.

Źródło: TVN CNBC Biznes