Australia chińskim zagłębiem gazowym

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huChiński gigant dogadał się z Australijczykami

41 miliardów dolarów - na tyle opiewa wstępny kontrakt na dostawy gazu, który podpisała z Australią największa w Azji firma petrochemiczna, chińska PetroChina Co.

W ramach kontraktu, PetroChina Co. przez 20 lat ma dostawać 2,25 mln ton rocznie skroplonego gazu ziemnego, pochodzącego terminalu Gorgon, u północno-zachodnich wybrzeży Australii. Australijski minister energetyki i bogactw naturalnych Martin Ferguson powiedział, że jest to umowa na największą inwestycję w historii kraju.

Australijczycy się cieszą

Projekt Gorgon, realizowany jest przez australijskie filie wielkich firm energetycznych: Chevron, ExxonMobil, Royal Dutch Shell, San Ramon i Irving, które wspólnie będą eksploatować podmorskie złoża gazu, transportować go do instalacji skraplających i budować takie terminale.

Gaz przeznaczony dla Chin pochodzić będzie z 25-procentowych udziałów ExxonMobil w projekcie Gorgon.

- Jesteśmy krajem zbudowanym na zagranicznych inwestycjach i cieszą nas nadal inwestycje, na których skorzystają wszyscy Australijczycy - powiedział minister Ferguson w Pekinie, gdzie uczestniczył w ceremonialnym podpisaniu umowy wstępnej.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu