Atrakcyjne kobiety zwiększają wartość firmy. Naukowcy mają dowody

Najnowsze

Yahoo!Marissa Mayer, szefowa Yahoo!

Jak w szybki i prosty zwiększyć wartość firmy? Zatrudnić kobietę na stanowisku prezesa.. Taki wniosek płynie z badań amerykańskich naukowców.

Ekonomiści z University of Wisconsin, Joseph Halford i Hung-Chia Hsu chcieli sprawdzić, czy istnieje związek między wyglądem pań zajmujących kierownicze stanowiska, a wartością firmy, w której pracują. W swojej pracy "Piękno jest bogactwem. Wygląd dyrektora generalnego a wartość dla akcjonariuszy" przeanalizowali atrakcyjność 677 pań będących dyrektorami wykonawczymi firm, które wchodzą w skład giełdowego indeksu S&P 500. Ten wskaźnik skupia 500 spółek o największej kapitalizacji notowanych na nowojorskim parkiecie.

Wygląd ma znaczenie...

Okazało się, że "atrakcyjni" szefowie przyczyniają się do wzrostu cen akcji już w pierwszym dniu pracy. "Wydaje się, że akcjonariusze postrzegają atrakcyjne panie prezes jako bardziej wartościowe" - napisali ekonomiści w raporcie z badań.

Ich zdaniem, to dlatego, że uroda pań po prostu pomaga w trakcie negocjacji. Umożliwia ona uzyskanie lepszej oferty, niż gdyby do rozmów przystępowali panowie. Taki wniosek płynie z kolei po przeanalizowaniu 1830 ofert fuzji i przejęć z lat 1985-2012. Nic więc dziwnego, że kobiety są przez inwestorów mile widziane na stanowiskach kierowniczych.

... ale to nie wszystko

Naukowcy przyznali, że dobrym przykładem na to, jak wygląd pani prezes wpłynął na wartość firmy jest przypadek 38-letniej szefowej Yahoo! Marissy Mayer. W czasie jej kierowania, ceny akcji internetowego giganta wzrosły o ponad 150 proc.

"Nasze wyniki nie sugerują wcale, by podczas poszukiwania prezesów, firmy kierowały się tylko jego wyglądem, nie biorąc pod uwagę umiejętności" - zastrzegli ekonomiści. Przyznają jednak, że w przypadku rekrutacji na stanowiska związanej z prowadzeniem negocjacji, warto zwrócić większą uwagę na wygląd kandydata.

Autor: rf/ja/kwoj / Źródło: Daily Telegraph, Huffington Post

Źródło zdjęcia głównego: Yahoo!