Atomowy Obama

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

Stany Zjednoczone rozpoczynają budowę nowych reaktorów atomowych. Pierwszych od 30 lat. Prezydent USA Barack Obama ogłosił, że ich wykonawca otrzyma od jego administracji duże wsparcie.

Jak oświadczył Obama, rząd przyzna gwarancje kredytowe wartości 8,3 miliarda dolarów dla firmy Southern Co., która zbuduje dwa reaktory atomowe. Mają one powstać do 2017 roku w stanie Georgia.

Obama nie wyklucza dalszego wsparcia tego rodzaju energetyki - Energia nuklearna pozostaje naszym największym źródłem paliwa, które nie powoduje emisji dwutlenku węgla - powiedział prezydent kraju, którego gospodarka jest jednym z największych trucicieli na świecie.

Atomowe stany

Obama zapowiadał poparcie administracji dla rozwoju energetyki atomowej w tegorocznym orędziu o stanie państwa. Spotkało się to z burzliwą owacją ze strony Republikanów. Teraz administracja ma nadzieję, że pomoc rządu dla energetyki atomowej skłoni jej przeciwników politycznych do poparcia projektu ustawy o "zielonej" gospodarce. Przewiduje ona redukcję emisji gazów cieplarnianych i fundusze na rozwój alternatywnych źródeł energii.

Elektrownie atomowe nie zanieczyszczają środowiska w takim stopniu, jak elektrownie węglowe. Problem stanowią jednak odpady nuklearne, które są składowane przy reaktorach, co wywołuje protesty organizacji ochrony środowiska.

Źródło: PAP, CNN