Najnowsze

Biały Dom: rosyjska gospodarka skurczy się o 10-15 procent

Najnowsze

Autor:
asty/ams
Źródło:
PAP
Płatności w rublach będą częściej wykorzystywane w handlu zagranicznym Rosji
Płatności w rublach będą częściej wykorzystywane w handlu zagranicznym RosjiReuters
wideo 2/2
Reuters Płatności w rublach będą częściej wykorzystywane w handlu zagranicznym Rosji

Według szacunków Rady Ekonomicznej Białego Domu rosyjska gospodarka skurczy się w 2022 roku o 10-15 procent. Z kolei sekretarz skarbu USA Janet Yellen podczas wysłuchania w Kongresie USA stwierdziła, że okrucieństwa, jakich Rosjanie dopuścili się wobec niewinnych cywilów w Buczy stanowią afront dla światowego porządku opartego na zasadach.

Szef Rady Ekonomicznej Białego Domu Brian Deese w rozmowie z agencją Reutera powiedział, że szacunki wskazują, iż rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 10-15 procent. Dodał, że inflacja w Rosji sięga 200 procent rocznie lub 2 procent tygodniowo.

W drugiej połowie marca Goldman Sachs obniżył prognozę wzrostu rosyjskiego PKB na rok 2022 do minus 10 proc. Podobną prognozę na ten rok przedstawił na koniec marca Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Z kolei w 2023 r., zdaniem EBOiR, gospodarka Rosji odnotuje zerowy wzrost w wyniku zaostrzenia sankcji.

Yellen: agresja Rosji będzie miała kolosalne konsekwencje dla świata

- Okrucieństwa, jakich Rosjanie dopuścili się wobec niewinnych cywilów w Buczy stanowią afront dla światowego porządku opartego na zasadach i będą miały kolosalne konsekwencje dla świata – powiedziała sekretarz skarbu USA Janet Yellen podczas wysłuchania w Kongresie USA.

Wojna w Ukrainie powoduje poważne trudności gospodarcze w wielu krajach, które już teraz są zbyt obciążone zadłużeniem po pandemii koronawirusa - podkreśliła sekretarz. Resort finansów "jest zdeterminowany pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej czyny w taki sposób, aby nie mogła korzystać z międzynarodowego systemu finansowego" - oznajmiła.

Yellen poinformowała też, że USA nie wezmą udziału w szczycie G20, który ma się odbyć w Indonezji, jeśli będzie w nim uczestniczyć Rosja.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/ams

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości