Kolejna kara dla Google'a. Tym razem 150 tys. euro

Najnowsze

Aktualizacja:
Flickr (CC BY-SA 2.0) | Robert ScobleGoogle przeprowadził zmianę polityki prywatności w 2012 roku

Francuski urząd ochrony danych osobowych nałożył na Google 150 tys. euro grzywny za zmianę polityki prywatności. Amerykański gigant zamierza odwołać się od tej decyzji.

Francuski urząd (CNIL) uznał, że zmiana dokumentu stanowi naruszenie prawa. Według urzędu w praktyce użytkownicy nie są w stanie określić i kontrolować tego, jakiego rodzaju dane i do jakich celów mogą być wykorzystane przez Google.

- Tak jak CNIL, jesteśmy w pełni zaangażowani w proces wyjaśniania działania naszej polityki prywatności, która umożliwia nam tworzenie prostszych i jeszcze bardziej efektywnych usług - poinformował Google w odpowiedzi na decyzję urzędu.

Ultimatum

W czerwcu 2013 roku CNIL dał koncernowi Google trzy miesiące na zmianę reguł dotyczących prywatności danych użytkowników jego serwisów. W przeciwnym razie zagroził mu karami 150, a później 300 tys. euro.

Nowa polityka, jasne reguły

Zmiana polityki prywatności została przeprowadzona przez Google w 2012 roku. Ujednolicono wtedy zasady zbierania i wykorzystywania danych dla ponad 60 usług, czyli wszystkich oferowanych przez amerykańskie przedsiębiorstwo. Zgodnie z nową strategią, dane udostępniane w ramach poszczególnych usług, np. poczty Gmail, Google+, YouTube, mogą być ze sobą integrowane. Dzięki temu użytkownicy mieli zyskać większy komfort i jasne reguły, z zastrzeżeniem, że nie ucierpi na tym ich prywatność.

Autor: nb/klim/kwoj / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Flickr (CC BY-SA 2.0) | Robert Scoble