ARR chce wstrzymania wypłaty dla Śmietanki

Najnowsze

Aktualizacja:
tvn24ARR chce wstrzymać wypłatę byłego już dyrektora spółki Elewarr

Przewodniczący rady nadzorczej Elewarru Lucjan Zwolak zwrócił się do prezesa spółki Bronisława Tomaszewskiego o wstrzymanie wypłaty wynagrodzenia dla byłego dyrektora generalnego Elewarru Andrzeja Śmietanki - poinformowała rzeczniczka Agencji Rynku Rolnego Iwona Ciechan.

Agencja Rynku Rolnego ma 100 proc. udziałów w spółce Elewarr. Lucjan Zwolak jest wiceprezesem Agencji Rynku Rolnego. Rzeczniczka ARR Iwona Ciechan wyjaśniła, że chodzi o wynagrodzenie, które jest przewidziane w umowie i dotyczy okresu wypowiedzenia. Śmietanko otrzymał wypowiedzenie z pracy w poniedziałek, po powrocie z urlopu. Kilka dni wcześniej został też odwołany z rad nadzorczych spółek zależnych: Towarowego Domu Maklerskiego Arrtrans w Łodzi i Zamojskich Zakładów Zbożowych.

Negocjacje ze Śmietanko

Zwolak postuluje też, by Tomaszewski podjął ze Śmietanko negocjacje w sprawie zmiany wysokości wynagrodzenia. Domaga się również tego, by Tomaszewski spowodował skrócenie okresu wypowiedzenia Śmietanko z 6 do 3 miesięcy, tak jak przewiduje to Kodeks pracy. Szef rady nadzorczej w piśmie skierowanym do Tomaszewskiego przypomniał, że Agencja nie otrzymała informacji o aneksach dotyczących umowy o pracę Śmietanko, które zwiększały jego wynagrodzenie, mimo że w styczniu 2011 r. prosiła o informowanie o wszelkich zmianach w spółce.

Tomaszewski zapewnił PAP, że zgodnie z zaleceniami ARR, będzie rozmawiał ze Śmietanką w sprawie obniżenia jego wynagrodzenia. - Sprawa jest jednak skomplikowana ze względu na nabyte prawa pracownicze - powiedział prezes. Nie wykluczył również, że Śmietanko ze względu na szum medialny wokół tej sprawy dobrowolnie zgodzi się na taką propozycję. Zaznaczył, że Śmietanko już nie świadczy pracy.

Wynagrodzenie dyrektora Elwaru

W środę 25 lipca posłowie PiS Dawid Jackiewicz i Przemysław Wipler przedstawili raport, z którego wynika, że "wynagrodzenie z tytułu rozwiązania umowy o pracę wyniosło 180 tys. 990 zł". Zaapelowali do premiera Donalda Tuska o spowodowanie wstrzymania tej wypłaty.

Wątek nadzorowanej przez Agencję Rynku Rolnego spółki Elewarr pojawił się w ujawnionej przez media rozmowie szefa kółek rolniczych Władysława Serafina z byłym prezesem ARR Władysławem Łukasikiem. "Oni są tam zaprzyjaźnieni towarzysko, myślę, że biznesowo i w każdym innym obszarze. Także razem imprezują i w różny sposób (...). On traktuje ten Elewarr jako swoją spółkę" - tak Łukasik opisywał działania dyrektora generalnego Elewarru.

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24