Arnie uratował Kalifornię

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESArnie uratował Kalifornię

Po ciągnących się tygodniami zmaganiach, gubernator Arnold Schwarzenegger oraz deputowani stanu Kalifornia porozumieli się co do budżetu. Wygląda na to, że udało się zapobiec zapaści finansowej najbogatszego niegdyś stanu w USA - przynajmniej wstępnie.

- To wielkie osiągnięcie - powiedział o budżetowym porozumieniu Schwarzenegger. Według przyjętego projektu, dziura budżetowa w finansach stanu wyniesie 26 miliardów dolarów.

Nowy budżet to ciężki orzech do zgryzienia dla urzędników państwowych - ich pensje spadną aż o 14 proc. Jak informują amerykańskie media, także wielu Kalifornijczyków - przede wszystkim starszych i ubogich - będzie musiało pogodzić się z mniejszymi świadczeniami, i to przez lata.

Nowy budżet ucieszy za to więźniów - wielu z nich zredukowano karę więzienia, co pozwoli na zaoszczędzenie kosztów ich pobytu w zakładach karnych oraz ich dozoru. W sumie planowane cięcia w sektorze socjalnym wyniosą 15 mld dolarów.

Po problemach z opracowaniem budżetu stanu, Schwarzenegger ogłosił na początku lipca finansowy stan wyjątkowy - przypomina money.pl. Kalifornii, która mogłaby stanowić ósmą co do wielkości gospodarkę narodową świata, poważnie odczuła skutki globalnego kryzysu. Z powodu recesji oraz rosnącej liczby bezrobotnych doszło do drastycznego załamania wpływów z podatków.

Źródło: CNN, TVN CNBC Biznes, money.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES