Ararat wyrośnie w Warszawie

Najnowsze

wikipedia.orgBank, który wziął nazwę od świętej armeńskiej góry, jak na polskie warunki byłby spółką stosunkowo niewielką

Na parkiecie w Warszawie ma się pojawić armeński Ararat Bank - pierwsza spółka z tego regionu. Przedstawiciele giełdy zapowiadają na 2010 rok debiut także kilku nowych zagranicznych firm.

– Planujemy wprowadzić akcje naszego banku na GPW w 2010 roku – mówi „Rz” Ashot Osypian, prezes Ararat Banku. – Wielkość naszej oferty przed debiutem jest obecnie ustalana – dodaje.

Gazeta pisze, że obecnie papiery tej instytucji finansowej notowane są na Nasdaq OMX Armenia, jednak tamtejsza giełda jest niewielka w porównaniu z warszawskim rynkiem. – Chcemy wejść na polski parkiet, aby pozyskać kapitał i zapewnić naszym akcjonariuszom stabilny rynek oraz wycenę naszej spółki przez międzynarodowych inwestorów – mówi Osypian. W ubiegłym roku bank wypracował 11 mln zł zysku netto, a na koniec grudnia 2008 roku jego suma bilansowa wynosiła 234,1 mln zł. Dla porównania, suma bilansowa samochodowego Toyota Banku wynosi ponad 850 mln zł.

Wejście na polską giełdę jest częścią strategii Ararat Banku, który chce umożliwić firmom ze swojego kraju pozyskiwanie pieniędzy poprzez emisje akcji lub obligacji właśnie z polskiego rynku. Szef armeńskiego banku podkreśla, że nie ma barier prawnych, aby spółki z jego kraju korzystały z finansowania za pośrednictwem GPW.

Teraz 25 spółek spoza Polski jest notowanych na GPW, a plany debiutu ma kilka następnych.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org