Arabski bank dostosowuje się do zasad islamu. "Religia jest ponad wszystkim"

Najnowsze

ShutterstockArabski bank NCB zmieni się zgodnie z zasadami islamu

Największy bank w Arabii Saudyjskiej - National Commercial Bank - odpowiedział na krytykę ze strony uczonych islamskich. Wszystko w związku z jego debiutem na giełdzie. Warta 6 mld dolarów oferta publiczna jest największą w historii w świecie arabskim. Bank ma zamiar przestawić się na zasady całkowicie zgodne z islamem w ciągu ok. pięciu lat.

Jak pisze Reuters, krok ten pokazuje, jak duży wpływ na decyzje biznesowe może mieć konserwatywna marka islamu Arabii Saudyjskiej.

Bankowość i islam

National Commercial Bank, którego aktywa szacowane są na 116 mld dolarów, prowadzi obecnie działalność mieszaną - większość jest zgodna z zasadami islamu, m.in. zakaz pobierania odsetek i czystej spekulacji walutowej. Ale część działalności wiąże się z bankowością konwencjonalną. Jak pisaliśmy, oferta publiczna banku wywołała kontrowersje religijne. Niektórzy duchowni sugerowali, że jest ona niezgodna z zasadami islamu. I choć analitycy zapewniali, że jest mało prawdopodobne, aby zastrzeżenia duchownych wpłynęły negatywnie na IPO, to w ostatni czwartek doszło do spotkania szefostwa banku z radą szariatu. W oświadczeniu po spotkaniu wskazano, że NCB zmieni się w pełni islamski bank w czasie "nie dłuższym niż pięć lat". Zmiana banków z tradycyjnych na islamskie jest rzadka, ale ma precedensy. Do podobnych procesów - jak pisze Reuters - dochodziło w Bahrajnie i Pakistanie.

Od niedzieli do 2 listopada zbierane są zapisy inwestorów na akcje.

Autor: mn//km / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock