Arabia Saudyjska o ropie: mówienie o wojnie cenowej to nieporozumienie

Najnowsze

sxc.hu Eksporterzy ropy z OPEC spotkają się na posiedzeniu w Wiedniu 27 listopada, aby ocenić sytuację na globalnych rynkach paliw

Arabii Saudyjskiej zależy na stabilnym rynku ropy. Mówienie o wojnie cenowej to nieporozumienie, które nie ma podstaw w rzeczywistości - podkreślił w środę podczas wizyty w Meksyku saudyjski minister ropy Ali al-Naimi.

Minister dodał, że polityka ws. ropy, którą prowadzi Arabia Saudyjska jest stabilna od dekad i nie zmieni się nagle. Zapewnił, że jego kraj działa wraz z innymi producentami w kierunku zapewnienia stabilności cen.

- Mówienie o wojnie cenowej jest znakiem niezrozumienia. Celowego lub nie, ale niemającego podstaw w rzeczywistości - zaznaczył Naimi.

Ważne decyzje

Na szczycie OPEC zaplanowanym na 27 listopada producenci ropy mają zastanawiać się, jak wesprzeć spadające ceny. Naimi nie zdradził na razie, jakie może być stanowisko Arabii Saudyjskiej na listopadowym spotkanie.

W środę ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadały. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, była wyceniana na 77,48 dolarów.

W październiku grupa OPEC produkowała 30,974 mln baryłek ropy dziennie, najwięcej od sierpnia 2013 r. Oficjalna kwota OPEC wynosi 30 mln b/d.

Autor: mn / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu