Najnowsze

Apple wart więcej niż jakakolwiek inna firma w historii

Najnowsze


Apple stał się dziś firmą o największej wartości w historii. Według wyceny giełdowej osiągnął wartość 623 miliardów dol. i pobił rekord ustanowiony przez Microsoft w 1999 roku.

Apple dzierży palmę pierwszeństwa pod względem wartości giełdowej od końca ubiegłego roku. Obecnie jest wart 53 proc. więcej niż zajmujący drugie miejsce na liście największych firm Exxon Mobil. Ale dzisiejsza wycena pozwoliła firmie stworzonej przez Steve Jobsa wkroczyć do historii.

W poniedziałek Apple był wart 623 miliardów dol., co jest najwyższą wartością w historii. Firma pobiła rekord ustanowiony przez Microsoft w 1999 roku, w czasach internetowego boomu. Spółka z Redmond była wtedy wyceniana na 620 miliardów dol. Zdaniem części analityków Apple stanie się pierwszą firmą w historii, która przekroczy wartość 1 biliona dol.

Gdyby jednak uwzględnić inflację

Trzeba jednak przyznać - jak zauważa agencja Associated Press - że porównanie rekordowej wartości Apple'a z wartością Microsoftu sprzed 13 lat nie uwzględnia inflacji. Według agencji ratingowej Standard&Poor's, Microsoft przy obecnym poziomie cen byłby wart w 1999 r. ok. 850 miliardów dol. Obecnie giełdowa wartość Microsoftu to "tylko" 257 miliardów dol.

Jeszcze dziesięć lat temu, czyli w 2002 roku można było kupić akcje Apple za 12 dolarów, obecnie za jeden udział trzeba zapłacić 657,50 dol.

Wzrosty w oczekiwaniu na nowe produkty

Jak pisze agencja Reutera, w ostanim czasie kurs Apple rośnie ze wględu na oczekiwania dotyczące wrześniowych premier nowych produktów firmy. Apple ma zaprezentować nowe modele iPhone'a i iPada oraz Apple TV.

Autor: km/k / Źródło: PAP, Reuters, CNN