Apple pokazuje nowości. To iOS 8 i Yosemite

Najnowsze


Yosemite - to nowa nazwa odświeżonego systemu operacyjnego OS X 10.10, który zaprezentował Apple w czasie dorocznej konferencji WWDC 2014. Amerykański gigant produkujący m.in. smartfony ma w czasie imprezy przedstawić swoje najnowsze usługi i produkty.

Zaprojektowany na nowo system operacyjny dla komputerów Mac charakteryzuje się ujednoliconymi czcionkami, dużo większą przejrzystością a także większymi przyciskami oraz ikonami. Nową formę przybrał także pasek nawigacji. Te zmiany z pewnością przypadną do gustu użytkownikom systemu iOS 7, bo właśnie w oparciu o ten "płaski wzór" powstał nowy wygląd systemu. Użytkownicy OS X będą mogli teraz korzystać także z trybu "dark mode". Umożliwia on łatwiejszą pracę w nocy.

Jakie nowości?

Duże zmiany czekają też użytkowników poczty. Po wprowadzeniu zmian będą mogli oni m.in. wysyłać ogromne załączniku o rozmiarze nawet 5 GB. Korzystnym rozwiązaniem jest też wprowadzenie usługi iCloud Drive, czyli dysku sieciowego, z którego będzie można korzystać zarówno z Mac'ów, jak i urządzeń z systemem iOS, jak i Windowsa. To rozwiązanie ma rywalizować z takimi usługami jak OneDrive i Dropbox. Nowa wersja OS X-a będzie dostępna jesienią. Użytkownicy Apple będą mogli pobrać i korzystać z niej bezpłatnie.

Ulepszony iOS

Zmiany się także internetowe przeglądarka Safari, która stanie się bezpieczniejsza. Apple wprowadził dodatkowe opcje kontroli prywatności, a także usługi pozwalające na szybsze i łatwiejsze dzielenie się linkami. Apple zaprezentowało dziś także nową wersję systemu iOS 8 do urządzeń moblinych. Wśród największych zmian znajdziemy m.in. nowe centrum powiadomień. Ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość reagowania na powiadomienia bez opuszczania aplikacji, której aktualnie używamy.

Bez języka polskiego

Amerykański gigant zaprezentował również nową wyszukiwarkę Spotlight oraz inteligentną klawiaturę systemową QuickType. Będzie się ona uczyć naszych zwyczajów i słów, których najczęściej używamy. W ten sposób pisanie będzie znacznie szybsze i łatwiejsze. Niestety klawiatura nie będzie dostosowana dla użytkowników z Polski. Najpewniej języka polskiego nie będzie używać także asystentka głosowa Siri, która nie tylko będzie rozpoznawała tytuły piosenek, dzięki wbudowanej aplikacji Shazam, ale także będzie mówić w 22 nowych językach. Pełna lista nowych języków nie jest na razie znana.

Autor: msz/klim/ / Źródło: Reuters, BBC