Apple, Google, Intel i Adobe zapłacą ponad 320 mln dolarów. Po pozwach pracowników

Firmy zgodziły się wypłacić odszkodowanie byłym pracownikom

Apple, Google, Intel i Adobe System zgodziły się zapłacić ponad 324 mln dolarów w ramach rozliczenia roszczeń wniesionych przez pracowników, którzy oskarżyli ich o ograniczanie konkurencji poprzez zmowę.

Rozliczenie między firmami i ok. 64 tys. pracowników zostały ujawnione w dokumentach złożonych w sądzie federalnym w San Jose w Kalifornii. Pozew złożony w 2011 roku oskarżył firmy o spiskowanie w celu ograniczenia konkurencji i utrzymania płacy inżynierów, programistów i innych pracowników technicznych na tych samych poziomach.

Ugodę z firmami wynegocjowali prawnicy reprezentujący powodów.

Jednym z materiałów dowodowych w sprawie są maile, jakie wymieniali pomiędzy sobą założyciel Apple'a Steve Jobs i dyrektor generalny Google'a, Erick Schmidt. W jednym z nich, Schmidt informował Jobsa, że osoba odpowiadająca w Google za rekrutację, która zabiegała o pozyskanie człowieka pracującego w Apple, zostanie zwolniona.

Bitwa na patenty

Ostatnio sąd w San Jose skazał południowokoreańskiego giganta - firmę Samsung na zapłacenie swemu amerykańskiemu konkurentowi - Apple 119,6 mln dolarów za naruszenie jego praw patentowych przy projektowaniu nowych smartfonów.

Ponadto sąd stwierdził, że Apple również naruszył prawa patentowe Samsunga przy projektowaniu telefonów iPhone 4 i 5 i skazał go na wypłacenie 158,4 tys. dolarów odszkodowania. Samsung domagał się 6 mln dolarów.

Autor: mn/klim/kwoj / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości