Anna Streżyńska pozostanie szefową UKE

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plAnna Streżyńska nie straci stanowiska

Anna Streżyńska nie straci stanowiska prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej - zapowiedział minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. W czwartek Streżyńska znów udowodniła, że zasługuje na miano "żelaznej damy telekomunikacji", srogo karząc Polkomtel i Centertel.

- Anna Streżyńska dobrze wypełnia swoją rolę i powinna pozostać na stanowisku - stwierdził minister infrastruktury Cezary Grabarczyk na antenie TVN CNBC Biznes. Jego zdaniem także forsowany przez szefową UKE projekt podziału TPSA, dobrze przysłuży się polskiemu rynkowi telekomunikacyjnemu.

Prezesa UKE powołuje premier i może go odwołać w każdej chwili. W przeszłości politycy PO mówili, że istnieje możliwość odwołania Anny Streżyńskiej. Wtedy twierdzili, iż prezes UKE wprowadzała zmiany zbyt gwałtownie i działa na granicy prawa.

Cezary Grabarczyk o Annie StreżyńskiejTVN CNBC BIZNES

Kary za brak informacji

900 tys. zł dla PTK Centertel - operatora sieci Orange i 450 tys. zł dla Polkomtel - operatora sieci Plus - to sumy jakimi UKE ukarał te firmy za naruszenie obowiązków informacyjnych wobec klientów.

W przypadku Polkomtela w umowach zabrakło informacji o zakresie świadczonych usług, m.in. czasu trwania umowy oraz warunków jej przedłużenia i rozwiązania. Przy ustalaniu wymiaru kary pieniężnej prezes UKE wzięła pod uwagę fakt, że Polkomtel podjął pewne działania odsyłając w umowie o świadczenie usług telekomunikacyjnych do odpowiednich postanowień regulaminu.

Zastrzeżenia pod adresem Centertela były podobnego typu. Oprócz tego spółka musi określić w regulaminach świadczenia usług telekomunikacyjnych tryb postępowania reklamacyjnego

- Prawo telekomunikacyjne przewiduje w przypadku takich nieprawidłowości nałożenie przez Prezesa UKE kary pieniężnej do 3 proc. rocznych przychodów. Tutaj w obu przypadkach kara jest raczej symboliczna, ma pokazać, że operator nie dostosował umowy czy regulaminu do wytycznych UKE - tłumaczy rzecznik urzędu Jacek Strzałkowski.

Polkomtel ma czas do 1 lutego 2008 roku na usunięcie nieprawidłowości, natomiast Centertel musi to zrobić do 29 lutego.


Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl