Aniołowie rozkręcają biznes

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNES"Niebiański" kapitał zbawieniem wielu interesów

Marzenia warte miliony zostają zamienione w milionowe zyski. Zamiłowanie i zaangażowanie aniołów biznesu stało się katalizatorem sukcesu polskiego wynalazcy. Aniołowie radzą jak zarabiać na swoich pomysłach i skąd brać pieniądze na ich realizację.

Związek chemiczny to tak zwany katalizator metatezy. Wykorzystywany jest na przykład przy produkcji leków - pomaga jednym związkom zamieniać się w drugie. A doktorowi Michałowi Bieńkowi pozwoli pomysł zamienić w biznes.

- Ten katalizator, który tutaj mam, jest warty kilkanaście tysięcy złotych. Kilogram na rynku kosztuje w granicach pół miliona euro. A firmy zainteresowane są 10, 20, 30 kg rocznie. Także biznes wygląda bardzo atrakcyjnie - mówi członek zarządu Apeiron Synthesis Michał Bieniek.

A na dodatek nikt inny na świecie takiego katalizatora nie produkuje. Procedurę kilka lat temu opracował zespół badaczy Polskiej Akademii Nauk, w której pan Michał pisał doktorat. Zgłosiła się wtedy do nich amerykańska firma farmaceutyczna z pytaniem, czy mogli by produkować dla niej rocznie 10 kg tego katalizatora. W warunkach akademickich możliwa jest jednak produkcja maksymalnie kilkudziesięciu gram w ciągu roku. Pan Michał postanowił, że jak skończy doktorat, założy firmę i zorganizuje produkcję na większą skalę. O pomoc poprosił sieć aniołów biznesu.

Sieć Lewiatan Business Angles znalazła dla świeżo upieczonego doktora zamożną osobę, która postanowiła wesprzeć rozwój tego biznesu. W ciągu dwóch lat doktor Błoński na dobre wejdzie na rynek, który rozwija się w tempie 10 proc. rocznie, a którego wartość już teraz szacuje się na 1,5 mld dolarów.

Aniołowie biznesu liczą na sukces, jaki osiągnęły niektóre zagraniczne firmy, w które kiedyś zainwestował anioł biznesu. Wystarczy wymienić nazwy: Google, Skype, Yahoo, Apple, amazon.com, Starbucks...

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES