Angielskie cło na papierosy wysyłane pocztą

Najnowsze

TVN24Wysyłanie papierosów do Anglii przestało być opłacalne

Polskie papierosy z drugiej ręki, już nie będą tak popularne w Anglii. A przynajmniej staną się droższe. Brytyjskie władze celne poinformowały o wprowadzeniu nowych przepisów, powodujących, że wysyłanie z Polski do Wielkiej Brytanii papierosów i alkoholu w prywatnych paczkach pocztowych przestało się opłacać.

Papierosy w Wielkiej Brytanii kosztują około pięciu funtów, więc palenie rujnuje budżet wielu Polaków. Dotychczas nasi rodacy radzili sobie na dwa sposoby - przewozili znaczne ilości papierosów w bagażach lub wysyłali je z Polski w paczkach. W ten sposób na jednej paczce papierosów mogli zaoszczędzić ok. 3-4 funtów.

Nowe rozporządzenie, obowiązujące już od 19 lipca, ogranicza przewożenie papierosów tylko do jednego sposobu - w bagażu. Niestety przy liczbie kartonów większej niż "przepisowy jeden", należy uznać ten sposób za przemyt.

Na wysyłającym papierosy lub alkohol w przesyłce z zagranicy będzie ciążyć obowiązek wykazania, że zapłacił podatek akcyzowy według brytyjskiej stawki. Paczka z papierosami wysłana bez deklaracji o uiszczeniu brytyjskiej stawki akcyzy będzie konfiskowana. W pewnych okolicznościach, czyli jeśli wysyłana jest do kogoś pierwszy raz, może zostać zmagazynowana i wydana odbiorcy po zapłaceniu akcyzy i kary.

W odróżnieniu od innych krajów UE, które wprowadziły podatek akcyzowy na papierosy i alkohol przesyłane pocztą z chwilą utworzenia jednolitego rynku, W. Brytania nie stosowała go wobec przesyłek prywatnych między krajami unijnymi i utrzymała w mocy ustawę z 1986 roku przewidującą taką klauzulę.

W listopadzie 2006 r. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że wolne od podatku akcyzowego w W. Brytanii są tylko te towary, które zostały zakupione za granicą przez osoby prywatne, na ich prywatny użytek i osobiście przez nie przywożone. Towary przywożone dla kogoś lub wysyłane pocztą podlegają podatkowi akcyzowemu. Obecnie rząd brytyjski formalnie zastosował się do tego orzeczenia.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24