Analitycy: Zyski banków spadły o połowę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Grupa BRE zarobiła kilkakrotnie mniej niż przed rokiem

O ponad połowę spadły w I kwartale zyski największych banków giełdowych – wynika z prognoz analityków zebranych przez "Gazetę Prawną". Pierwsze publikowane wyniki zaskakują jednak dosyć pozytywnie.

Jak wynika z szacunków analityków dziewięciu biur maklerskich (IDM, Ipopema Securities, Erste Bank, Citigroup, ING Securities, DI BRE Banku, Millennium DM, UniCredit CAIB, DM BZ WBK), zysk netto dziesięciu największych banków notowanych na warszawskim parkiecie (nie licząc włoskiego UniCredit) skurczy się w I kwartale do niespełna 1,6 mld zł.

W podobnym okresie 2008 roku banki zarobiły ponad 3,4 mld zł - pisze "Gazeta Prawna".

Opcje i wojna na depozyty

– Głównymi czynnikami wpływającymi na wyniki banków będą spadająca marża odsetkowa oraz wysokie rezerwy. Na spadek przychodów będą miały wpływ odpisy na opcje – mówi dziennikowi Marta Jeżewska, zastępca dyrektora działu analiz Domu Inwestycyjnego BRE Banku.

Zdaniem Tomasza Bursy, analityka firmy Ipopema Securities, poza rezerwami głównym czynnikiem obciążającym wyniki banków jest rozpoczęta jeszcze w IV kwartale 2008 r. wojna depozytowa. Jej skutkiem było mocne zawężenie marży odsetkowej banków (różnicy pomiędzy ceną, po jakiej banki pożyczają pieniądze klientom, a tym, po ile płacą za przyjmowane depozyty).

– Szczególnie będzie to widoczne w przychodach mniejszych i średnich banków, m.in. Kredyt Banku i Millennium, które w ostatnim kwartale ostro rywalizowały o pieniądze klientów detalicznych – ocenia na łamach "GP" Bursa.

W opinii analityków spadki przychodów w mniejszym stopniu odczują największe banki – PKO BP i Pekao.

Pierwsze zaskoczenia

W środę swoje wyniki podały już grupa BRE (BRE Bank, mBank, MultiBank), Bank BPH i Nobel Bank. Obydwa pozytywnie zaskoczyły. BRE podał, że w I kw. zarobił 77,2 mln zł, czyli znacznie mniej niż przed rokiem (wówczas zysk wyniósł 345 mln zł). Jednocześnie jednak to 26,1 mln zł więcej niż spodziewał się rynek.

Z kolei znacznie mniejszy Nobel Bank wykazał zysk na poziomie 41 mln zł, co jest wynikiem lepszym niż w I kw. 2008 r. (wówczas zarobił 38,4 mln zł).

Bank BPH wykazał z kolei straty na poziomie 34 mln zł wobec 47 mln zł zysku w I kw. 2008 r.

Źródło: "Gazeta Prawna", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24