Analitycy: Tankowanie będzie jeszcze droższe

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huTankowanie będzie droższa

Ceny benzyny 95 i oleju napędowego na stacjach benzynowych będą się w przyszłym tygodniu kształtowały na poziomie 5,29-5,39 zł za litr, natomiast benzyny 98 na poziomie 5,35-5,57 zł - przewidują eksperci BM Reflex. Oznacza to dalsze podwyżki cen paliw.

Jak poinformował BM Reflex, obecnie za litr benzyny 95 trzeba zapłacić średnio 5,32 zł, litr benzyny 98 kosztuje 5,52 zł, litr oleju napędowego - 5,28 zł a autogazu 2,84 zł. Eksperci BM Reflex wyliczyli, że w ciągu tygodnia benzyny podrożały średnio o 8-9 groszy za litr, a olej napędowy o 10 groszy za litr. Cena autogazu wzrosła o 1 grosz za litr.

"Najwyższą skalę podwyżek cen odnotowaliśmy na stacjach PKN Orlen - tu benzyna 95 i diesel zdrożały o 13 groszy na litrze, z kolei najmniejsze podwyżki notujemy na stacjach prywatnych, co nie oznacza, że tu można zatankować taniej niż na stacjach Orlenu" - poinformował Reflex w piątkowym komunikacie.

"Fundamentalna zmiana"

Z kolei analitycy e-petrol.pl zwracają uwagę na to, że tradycyjnie tańszy od benzyny olej napędowy może być sprzedawany w takiej samej cenie jak benzyna, a nawet drożej. "Fundamentalna zmiana na polskim rynku paliwowym zaszła w środę - olej napędowy w hurcie przebił ceną benzynę 95, co może stanowić początek (...) cenowej przewagi paliwa, które dotychczas na naszym rynku uchodziło za tańsze. Na stacjach ta tendencja nie odzwierciedla się jeszcze wyraźnie, jednak zmiany w najbliższych tygodniach mogą mieć taki właśnie kształt - cenowej jednakowości obu paliw, a w dalszym okresie - droższego oleju napędowego" - zwraca uwagę e-petrol.pl.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu