Analitycy: Polska gospodarka zwolni w 2013 roku

Najnowsze

sxc.huPolskie PKB będzie rosło wolniej

Analitycy oczekują, że w tym roku polska gospodarka urośnie o 2,8-3,1 proc. Za to w przyszłym roku zwolni, ale i tak będzie rosła w relatywnie dobrym tempie. Ekonomiści przyznają jednka, że niepewna sytuacja w strefie euro powoduje, że prognozy obarczone są dużym ryzykiem.

Analitycy Banku Pekao prognozują, że w tym roku polska gospodarka wzrośnie o 3 proc., a w 2012 r. o 2,6 proc. Ekonomista banku Piotr Piękoś uważa, że powodem przyszłorocznego spowolnienia będzie m.in. niższa konsumpcja wewnętrzna, spowodowana kiepską sytuacją na rynku pracy, oraz zastój w inwestycjach. - Inwestycje infrastrukturalne siadają, a i firmy nie będą się garnąć do inwestycji - dodał Piękoś.

Spowolnienie nieuniknione

Zdaniem Piotra Piękosia przyszłoroczne spowolnienie tempa wzrostu polskiej gospodarki jest nieuniknione. - W tym momencie nie widzimy źródła mocnego odbicia. Nie widać tego w popycie zagranicznym (...), a w kraju popyt wewnętrzny jest osłabiony, stąd taka prognoza - stwierdził.

Dodał, że z powodu niepewnej sytuacji globalnej istnieje ryzyko, że wzrost będzie jeszcze mniejszy.

"Sensowna strategia"

Zdnaniem ekonomisty Banku Pekao wzrost PKB mógłby być większy, ale państwo musiało by się zadłużyć. - Gdyby państwo dalej się mocno zadłużało i pompowało inwestycje infrastrukturalne, wzrost mógłby być większy - powiedział Bujak.

Jednak jego zdaniem, kwestia rząd przyjął dobrą strategię. - W sytuacji, gdy jesteśmy zobowiązani do zredukowania deficytu już w tym roku (do 3 proc. PKB, wobec 5,1 proc. w 2011 r. - red.), to nikt nie będzie ryzykował przyśpieszenia wzrostu kosztem zadłużenia się. To sensowne podejście w obliczu kryzysu - stwierdził Piotr Piękoś.

Niemcy nam nie pomogą

Ekonomista Banku Pekao powiedział też, że mało prawdopodobne, aby pomogły nam Niemcy, nasz największy partner handlowy. Według danych GUS, po czterech miesiącach br. trafiało tam 25,8 proc. całego eksportu Polski. - Niestety, Niemcy już nie będą dla nas silnikiem - skwitował Piękoś.

Zastąpią droższych dostawców

Z kolei główny ekonomista Nordea Banku Piotr Bujak nie jest tak pesymistyczny. Według niego, Niemcy wcale nie muszą zrezygnować z polskich towarów.

- Sytuacja Niemiec za dwa lub trzy kwartały może się poprawić. Ponadto Polska nie jest takim dostawcą, z którego rezygnuje się w pierwszej kolejności. Możemy wręcz liczyć na to, że Niemcy będą zastępować droższych dostawców tańszymi, takimi jak my - ocenił Bujak.

Ryzyko obniżenia prognoz

Analityk Nordea Banku przewiduje na ten rok wzrost polskiego PKB o 3,1 proc., a na przyszły rok - o 3,2 proc. Dodaje jednak, że istnieje ryzyko obniżki prognoz. - Od jakiegoś miesiąca tworzy się ryzyko obniżenia tych prognoz. Jeśli chodzi o bieżący rok, to na razie nie dalej niż do 2,8 proc., a w przypadku 2013 r. do 2,5 proc. - o ile sprawy będą nadal zmierzały w złym kierunku - podkreślił ekonomista Nordei. Chodzi m.in. o sytuację w gospodarkach krajów strefy euro.

Decydująca strefe euro

W opinii Piotr Bujaka, jeśli sytuacja w strefie euro poprawi się, polskie firmy mogą zacząć inwestować, a to pozytywnie wpłynie na dynamikę PKB. - Jeśli będzie wiadomo, że nie nastąpi scenariusz katastrofy, np. rozpadu strefy euro, to myślę, że polskie firmy zaczną inwestować - przewiduje Bujak.

Optymistyczna prognoza Optymistyczne prognozy dla Polski podaje za to Raiffeisen Bank, który oczekuje, że w tym roku polski PKB zwiększy się o 2,8 proc., natomiast w przyszłym roku zwyżka sięgnie 3,2 proc. - Nasze prognozy zakładają, że druga połowa bieżącego roku będzie słabsza od pierwszej. Natomiast później sytuacja będzie się poprawiać - prognozuje analityczka Raiffeisen Bank Polska Dorota Strauch.

Dodaje, że najbardziej kluczowe dla polskiej gospodarki będzie to, jak radzić będą sobie Niemcy.

Autor: km//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu