Analitycy: ceny paliw na stacjach nadal mogą spadać

Najnowsze

TVN24Według analityków ceny paliw mogą spadać

Eksperci rynku paliwowego z BM Reflex oraz e-petrol.pl. przewidują, że ceny na stacjach paliw mogą w przyszłym tygodniu nadal spadać.

"Kolejny tydzień spadków cen paliw na stacjach za nami, a kolejne obniżki ciągle prawdopodobne. Jak długo utrzyma się taka sytuacja, będzie zależało od tego, jak głęboka będzie korekta cen ropy i paliw gotowych na rynku europejskim. Póki co, nie widać zagrożenia podwyżkami cen paliw na stacjach" - ocenili eksperci BM Reflex.

Więcej lub mniej

Jak dodali, w mijającym tygodniu za litr benzyny bezołowiowej 95 trzeba było zapłacić średnio 5,32 zł, za litr "98" - 5,58 zł. W przypadku oleju napędowego średnio płacono 5,21 zł za litr, a autogazu 2,63 zł za litr. Zaznaczyli jednocześnie, że na niektórych stacjach ceny oleju napędowego spadają poniżej poziomu 5 zł za litr, a dla benzyny bezołowiowej 95 w okolice 5,10 zł za litr. "Jednocześnie na dużej części stacji wciąż za paliwa płacimy niemal 20-30 groszy na litrze więcej" - dodali.

W ocenie ekspertów z BM Reflex, w nadchodzącym tygodniu kierowcy powinni spodziewać się dalszych obniżek cen benzyny i oleju napędowego, w wyniku których średnia cena Pb95 powinna spać poniżej poziomu 5,30 zł za litr, a oleju napędowego poniżej 5,20 zł za litr.

Lekkie obniżki

Podobnego zdania są eksperci portalu e-petrol.pl. "Spadki cen ropy zarówno w USA, jak i Europie w zestawieniu z chęcią pobudzenia popytu na paliwa przez krajowe rafinerie sprawiają, że ostatnie dni upływają pod znakiem obniżek cen benzyny i oleju napędowego. Co więcej, e-petrol.pl prognozuje, że na początku jesieni ta tendencja może się jeszcze utrzymać" - czytamy w piątkowym komunikacie. Jak wskazywali eksperci tego portalu, krajowi producenci paliw obniżają ceny – szczególnie w przypadku benzyn – nieco bardziej, niż wynikałoby to z regularnej praktyki podążania za zmianami cen na europejskich giełdach paliw. "Można przypuszczać, że rafinerie w ten sposób, rezygnując w pewnym zakresie z osiąganych przez siebie marż, próbują obudzić rynek i przeciwdziałać krajowemu spadkowi popytu na paliwa w ostatnim czasie" - stwierdzili. Zdaniem ekspertów e-petrol.pl, w pierwszym tygodniu kalendarzowej jesieni, podjeżdżając na stację paliw, możemy przygotować się na wydatek rzędu 5,23-5,32 zł za litr popularnej „95” i 5,14-5,22 zł za identyczną ilość diesla. "Bez niepokoju o koszty tankowania pozostaną też w najbliższych dniach właściciele aut z instalacją LPG. Cena autogazu może w zależności od typu stacji wynosić 2,56-2,64 zł za litr" - wskazali.

Autor: mn//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24