Amerykańskie stopy wciąż w rozmiarze mini

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huW krainie dolara niby lepiej, ale w sumie bez zmian

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła w środę decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej - poinformował Fed w środę po zakończeniu dwudniowego posiedzenia. Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi więc 0 do 0,25 proc.

Ankietowani przez agencję Bloomberg ekonomiści spodziewali się właśnie pozostawienia stopy procentowej na niezmienionym poziomie.

Jednocześnie Fed podtrzymał swoją postawę dalszego utrzymywania stóp na niskim poziomie przez dłuższy okres czasu. Podkreślono także, że sytuacja w gospodarce dalej się poprawia oraz widoczna jest pewna poprawa na rynku pracy. Tyle, że jak zaznaczono, ożywienie w gospodarce będzie "ograniczone jeszcze przez pewien czas".

Decyzja została podjęta stosunkiem głosów 9 do 1. Swój sprzeciw wobec decyzji większości wyraził Thomas M. Hoenig, według którego kondycja systemu finansowego zmieniła się na tyle, że gwarantowanie utrzymania niskich stóp procentowych nie jest już potrzebne.

Stopa funduszy federalnych utrzymywana jest na tym rekordowo niskim poziomie od grudnia 2008 roku. Kolejne posiedzenie Fed w sprawie stóp procentowych odbędzie się 16 marca.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu