Amerykański przemysł zaskoczył

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Amerykański przemysł rozwija się trzynasty miesiąc z rzędu

Amerykański przemysł rozwijał się w sierpniu trzynasty miesiąc z rzędu - i to rozwijał się szybciej od oczekiwań. Indeks ISM, który obrazuje nastroje wśród menedżerów logistyki, wzrósł w sierpniu do 56,3 punktu wobec 55,5 punktu miesiąc wcześniej. Wartość powyżej 50 punktów oznacza rozwój branży. Indeksy giełd w USA wystrzeliły w górę, a złoty drożeje.

Dane pokazują, że przemysł jest wciąż w fazie ożywienia i może uratować gospodarkę przed osunięciem się w recesję.

Wcześniej w środę nienajlepsze dane napłynęły z przemysłu strefy euro.

Indeks PMI dla przemysłu spadł do najniższego poziomu od lutego tego roku. Ten spadek podsyca niepokój o to, czy strefie euro uda się zachować tempo wzrostu z drugiego kwartału, kiedy to PKB urósł w ujęciu kwartalnym o 1 procent. Prognozy na ten kwartał mówią już tylko o 0,4-procentowym wzroście. W największej gospodarce strefy euro, w Niemczech, indeks PMI spadł do najniższego poziomu od pół roku. Na plus zaskoczyła Francja, tam wskaźnik znalazł się na trzymiesięcznym maksimum.

Ceny akcji w górę, złoty drożeje

Po danych z USA indeksy giełdowe natychmiast wystrzeliły w górę. O 17.30 polskiego czasu Dow Jones Industrial Average zyskiwał 2,45 proc., Standard & Póoor's 500 2,79 proc. a Nasdaq 2,93 proc.

Do zakupów akcji przystąpili także inwestorzy w Europie. Londyński FTSE 100 zyskiwał o tej porze 2,43 proc., tyle samo co niemiecki DAX.

Warszawski WIG20 wzrósł na zamknięciu o 0,92 proc. przy czym cały wzrost nastąpił po ogłoszeniu danych o indeksie ISM w USA. Złoty umocnił się o 0,5 proc. do euro, natomiast do dolara i franka szwajcarskiego zyskał niemal 1,5 proc. O 17.45 za dolara trzeba było zapłacić 3,09 zł, za euro 3,97 zł, a za franka 3,05 zł.

Złoty w najbliższych dniach powinien pozostać na mocnych poziomach, z szansą na powolną aprecjację - mówią analitycy.

- Wskaźnik ISM, informujący z wyprzedzeniem o koniunkturze, okazał się dość dobry. Zmniejsza to prawdopodobieństwo drugiego dna kryzysu w USA (...). Mamy dzięki temu lekkie umocnienie złotego - niewielkie, bez fajerwerków, ale jednak - powiedział PAP Andrzej Bowtruczuk z BRE Banku.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24