Amerykański bank: ceny wody powinny być wyższe

Najnowsze


Ceny wody powinny być wyższe - uważa Sarbjit Nahal, szef działu inwestycji tematycznych Bank of America Merrill Lynch. Jego zdaniem, by zwiększyć efektywność wykorzystania wody, należy także postawić na jej oczyszczanie.

- Wody słodkiej jest na świecie bardzo mało. Jest ona też nierównomiernie rozłożona. Poza tym, wykorzystujemy jej stanowczo za dużo - powiedział w rozmowie z Bloombergiem ekspert Bank of America Merrill Lynch.

Jego zdaniem, by zwiększyć efektywność wykorzystania wody, należy podnieść jej ceny oraz postawić na jej recykling. - Szacuje się, że 70 proc. używane jest w sposób nieefektywny. Cena wody nie skłania jej użytkowników do wykorzystania jej z głową - tłumaczył Nahal.

Strategiczny surowiec

Ogromne ilości wody są wykorzystywane także w przemyśle. Jest surowcem strategicznym m.in. dla energetyki, gdzie służy do chłodzenia urządzeń oraz napędzania turbin, które z kolei wprawiają w ruch generatory. Jest niezbędna dla funkcjonowania elektrowni węglowych i jądrowych, ale też do wydobywania gazu ziemnego i z łupków, a także węgla czy ropy naftowej.

Autor: rf//km/kwoj / Źródło: x-news/Bloomberg