Amerykańska sieć rezygnuje z papierosów. "Dla dobra naszych klientów"

Najnowsze


CVS Caremark, jedna z największych amerykańskich sieci drogerii, nie będzie już sprzedawać papierosów i innych wyrobów tytoniowych. Firma tłumaczy to troską o zdrowie swoich klientów.

Papierosy i wszystkie wyroby tytoniowe znikną z półek CVS 1 października tego roku. To pierwsza sieć drogerii w Stanach Zjednoczonych, która zdecydowała się na taki krok. Według szacunków wprowadzenie zakazu sprzedaży papierosów sprawi, że firma zarobi w tym roku o 2 mld dolarów mniej.

Chwali nawet Obama

- Robimy to dla dobra naszych klientów. Chcemy im pomóc w ich drodze do lepszego zdrowia - tłumaczy Larry Merlo, prezes CVS Caremark.

Firma ogłosiła również, że planuje uruchomienie, wiosną tego roku krajowego programu rzucania palenia. Znajdą się w nim informacje na temat szkodliwości palenia i tego, gdzie znaleźć pomoc, gdy chcemy rozstać się z nałogiem.

Ten ruch pochwalił nawet prezydent USA. - Ta decyzja pomoże zmniejszyć liczbę zgonów związanych z paleniem tytoniu, rakiem i chorobami serca. Obniży też koszty opieki zdrowotnej - podkreślił Barack Obama w oświadczeniu.

Ogromny rynek

Z najnowszego raportu Kalifornijskiego Departamentu Zdrowia Publicznego wynika, że amerykańskie drogerie sprzedają coraz więcej papierosów. W 2020 roku drogerie będą kontrolować około 15 proc. sprzedaży wszystkich papierosów w USA.

Sieć CVS Caremark w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2013 roku odnotowała blisko 94 mld dolarów przychodów. W 2012 roku było to 123,1 mld dolarów.

Autor: msz//gry/kwoj / Źródło: CNN