Najnowsze

Amerykańska dziura się zmniejsza

Najnowsze

SXCAmerykański budżet coraz mniej na kredyt

Deficyt budżetowy USA w 2010 roku prawdopodobnie będzie mniejszy niż w 2009. Wskazują na to szacunkowe dane Biura Budżetowego Kongresu (CBO), według których deficyt w tym roku będzie miał wielkość 1,34 biliona dolarów, co stanowi około 9,5 procent PKB.

Jeżeli przewidywania te się sprawdzą, oznaczałoby to, że deficyt będzie nieco mniejszy niż w 2009 roku, kiedy wyniósł on do 1,41 biliona dolarów.

Przyczyną zeszłorocznej dziury w kasie państwa były znaczne wydatki rządowe na pobudzenie gospodarki i recesja, która uszczupliła dochody z podatków.

Będzie lepiej

CBO przewiduje, że wraz ze zmniejszaniem się wydatków rządowych i wzrostem dochodów do budżetu deficyt powinien spadać w najbliższych latach. W 2011 roku ma on wynieść 1,066 biliona dolarów.

Prognozy te są jednak oparte na założeniu, że Kongres nie przywróci obniżek podatków uchwalonych z inicjatywy poprzedniej administracji prezydenta George'a W. Busha.

Administracja prezydenta Baracka Obamy i Demokraci w Kongresie są za wygaśnięciem obniżek podatków dla zamożniejszych grup ludności. Republikanie są przeciw temu argumentując, że zaszkodzi to gospodarce, jeszcze bardziej spowolniając jej wzrost.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: SXC